Niemieckie gospodarka pracuje pełną parą

opublikowano: 14-12-2017, 11:10
aktualizacja: 14-12-2017, 11:11

Niemiecka gospodarka szykuje się do zakończenia roku z kontynuującym przyspieszenie wzrostem, czemu sprzyja niespotykana dotąd ekspansja produkcji.

Wskaźnik aktywności niemieckich przedsiębiorstw nieoczekiwanie wzrósł w grudniu do 63,3 pkt. z 62,5 w listopadzie, wynika z szacunków IHS Markit. To najwyższy jego poziom odkąd rozpoczęto badania na początku 1996 r.. Szerszy wskaźnik obejmujący również usługi zwiększył się tymczasem do 58,7 pkt  z 57,3 pkt w listopadzie. To najsilniejszy jego odczyt od ponad sześciu i pół roku.

Zobacz więcej

Niemcy, flaga

ARC

Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie, silny globalny popyt na niemiecki eksport i stałe poparcie ekspansywnej polityki ze strony Europejskiego Banku Centralnego sprawiają, że największa gospodarka regionu likwiduje wszelką niepewność związaną z walką kanclerz Angeli Merkel o utworzenie nowego rządu. IHS Markit prognozuje, że produkt krajowy brutto prawdopodobnie wzrośnie w całym 2017 r. o 2,6 proc.

Grudniowe wyniki PMI są przysłowiową „wisienką na torcie”, podkreślającą bardzo udany rok dla niemieckiej gospodarki – ocenia  Phil Smith, ekonomista IHS Markit.

Jak wynika z raportu IHS, produkcja fabryczna, deklaracje zatrudnienia i nowe zamówienia również były na rekordowym poziomie lub w jego pobliżu. Zaufanie w gospodarce silnie odbiło po załamaniu rozmów koalicyjnych, które negatywnie ważyło na optymizmie rynku w listopadzie.

Ten zastrzyk optymizmu pomógł w dalszym wzroście zatrudnienia, przy tworzeniu miejsc pracy na poziomie zbliżonym do najwyższego obserwowanego w ciągu ostatnich sześciu i pół roku – dodaje Smith

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemieckie gospodarka pracuje pełną parą