Niemieckie silniki ruszą na Pomorzu

MZAT
opublikowano: 16-03-2012, 00:00

Wytwórnia części do silników powstanie w Stargardzie Szczecińskim. Wartość inwestycji przekracza 90 mln EUR.

Zakład w Stargardzie Szczecińskim postawi Tognum, producent silników. Tym samym potwierdziły się informacje „Pulsu Biznesu” z wtorku, kiedy pisaliśmy, że za zapowiadaną przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) budową stoją właśnie Niemcy.

— Dla Stargardu to już trzecia duża inwestycja w ciągu 3 lat, po zakładach Cargotec i Bridgestone — mówi Sławomir Majman, prezes PAIIZ. Fabryka zostanie wybudowana na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), na działce zajmującej 20 ha.

— Produkcja ruszy w drugiej połowie przyszłego roku, powstawać tu będą elementy silników z naszego portfela dla okrętów, pociągów czy ciężkich pojazdów lądowych. Stargard wybraliśmy m.in. ze względu na dobre połączenie z portami i naszymi niemieckimi zakładami — mówi Ulrich Dohle, wiceprezes Tognum.

Części ze Stargardu Szczecińskiego będą dostarczane do Niemiec, Chin i USA, gdzie Tognum ma zakłady montujące silniki. Niemiecka firma jest kontrolowana przez Engine Holding Gmbh, spółkę joint venture utworzoną przez koncerny Daimler i Rolls-Royce. W 2011 r. przychody Tognum sięgnęły 2,97 mld EUR, a zatrudnienie przekroczyło 10 tys. osób. Flagową marką firmy jest MTU.

W Stargardzie na razie zatrudnienie ma znaleźć 200 osób — w tym inżynierowie w tworzonym centrum badawczo-rozwojowym.

— To na razie pierwszy krok. Nie mamy jeszcze konkretnych planów, dotyczących rozbudowy zakładu — zależy to od naszych wyników w następnych latach. Lepiej jednak mieć teren na zapas, bo np. w naszej siedzibie w Friedrichshafen po prostu nie mamy już gdzie budować — mówi Ulrich Dohle. W Stargardzie gruntów pod inwestycje nie brakuje.

— Rozmowy z Tognum trwały od lutego 2011 r., na krótkiej liście inwestora znaleźliśmy się we wrześniu. Negocjujemy już z kolejnymi firmami, zainteresowanymi uruchomieniem tu produkcji. Mamy do zaoferowania ok. 300 ha powierzchni pod budowę zakładów — mówi Sławomir Pajor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemieckie silniki ruszą na Pomorzu