Czytasz dzięki

Niemoralny projekt

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
opublikowano: 18-03-2019, 22:00

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uznaje tzw. trzynastą emeryturę za szkodliwą, drogą i niemoralną próbę nakłonienia starszych wyborców do udzielenia poparcia w wyborach.

Wypłata jednorazowego świadczenia w żadnym stopniu nie przyczyni się do rozwiązania strukturalnych problemów dławiących system emerytalny, związanych z jego repartycyjnym charakterem i fatalną sytuacją demograficzną. Sama treść aktu przesłanego do konsultacji budzi konsternację. W uzasadnieniu zawarto treści pasujące do przedwyborczego komunikatu medialnego. Nie znajduje się ani jedno zdanie zawierające jakikolwiek argument świadczący o konieczności uchwalenia ustawy. Na końcu podsumowano, że wypłata „wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów”. To szokująco oszczędne uzasadnienie konieczności wydania z budżetu aż 11 mld zł. Partnerzy społeczni nie mają możliwości odnieść się do żadnego argumentu, ponieważ żaden nie został przytoczony — ani w uzasadnieniu, ani w ocenie skutków regulacji.

„Trzynasta emerytura” nie przyczyni się do poprawy sytuacji materialnej emerytów. Świadczenie o charakterze jednorazowym stanowić będzie atrakcyjny „prezent”, jednak w perspektywie dłuższej niż miesiąc w żadnym stopniu nie wpłynie na ich położenie. Przedstawiony projekt, ukierunkowany wyłącznie na spełnienie jednorazowej obietnicy o charakterze finansowym, wydaje się całkowicie niepoważny. W związku z powyższym oceniamy go jednoznacznie negatywnie, po raz kolejny apelując o rzeczywistą debatę na temat przyszłości systemu emerytalnego i jego docelowego kształtu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Polecane