Nieoczekiwana decyzja ECB wywołała zwyżki w Europie

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 11-05-2001, 00:00

Nieoczekiwana decyzja ECB wywołała zwyżki w Europie

Słabe notowania Nasdaq w środę nie odcisnęły mocnego piętna na rynkach strefy Pacyfiku, gdzie oddziaływanie technologicznego indeksu zniwelowały czynniki lokalne. Z wzrostowej tendencji wyłamał się jedynie rynek w Tokio, gdzie trzecią z rzędu zniżkę indeksu Nikkei wywołały papiery teleinformatyczne, m.in. producenta komputerów NEC. Spadków sektora nowych technologii powstrzymać nie potrafiły akcje tradycyjnej gospodarki, które kupowali gracze w Japonii. Nikkei zanotował spadek o 0,48 proc. zbliżając się do kluczowego poziomu 14 tys. punktów. NEC zanotował spadek o 1,32 proc., cena Tokyo Electron Ltd., producenta półprzewodników, spadła o 2,84 proc.

W sektorze telekomów, największy operator komórkowy NTT DoCoMo stracił ponad 3 proc. po opublikowaniu przez spółkę ostrożnych prognoz na najbliższy rok. Reprezentanci branży przemysłowej tacy jak stoczniowy Mitsui Engineering & Shipbuilding oraz producent stali NKK Corp zyskali zgodnie ponad 4 proc. W Hongkongu kolejny dzień rosły ceny walorów developerów na fali oczekiwań, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na kolejną redukcję stóp.

Czwartkowe sesje zaskoczyły skalą wzrostu w Europie. Inwestorzy rozpoczęli zakupy po niespodziewanym obniżeniu stóp przez ECB. Na rynku panuje pogląd, że decyzja podyktowana została słabymi wynikami niemieckiej gospodarki. Mimo dobrej koniunktury w Londynie słabo zaprezentował się British Telecom. Gigant chce wyemitować akcje na kwotę 8,4 mld USD oraz zaniechać inwestycji w telefonię komórkową. We Frankfurcie cena akcji BMW wzrosła niemal 5 proc. po tym jak znacznie poprawił się zysk koncernu motoryzacyjnego. W Paryżu wyróżniały się walory kosmicznej agencji EADS, która zwiększyła swoje prognozy sprzedaży na bieżący rok o 20 proc. Trzeci europejski producent chipów Infineon Technologies zyskał blisko 3 proc. Spółka wygrała sprawę przed sądem federalnym w USA, który zasądził na korzyść firmy odszkodowanie na kwotę 3,5 mln USD od Rambus, producenta osprzętu do mikroprocesorów. Walory Infineon pociągnęły innych producentów chipów, takich jak: ARM Holdings, który przewodził wzrostom na FTSE oraz francuskiego STMocroelectronics. W sektorze finansowym BNP Paribas cieszył się uznaniem graczy po tym jak bank opublikował lepsze od oczekiwanych rezultaty kwartalne. Z kolei po słabszych wynikach niemiecki Commerzbank stracił 0,5 proc.

Pozytywne informacje z rynków światowych podziałały na graczy za oceanem. Wall Street rozpoczęła notowania wzrostami. Instytucje rządowe dodatkowo podgrzały atmosferę sugerując, że poprawa gospodarki i wyników spółek nadejdzie wcześniej niż oczekuje rynek. Bank Morgan Stanley podwyższył ocenę dla przemysłu półprzewodników zaznaczając nadejście poprawy koniunktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nieoczekiwana decyzja ECB wywołała zwyżki w Europie