Czytasz dzięki

Nieoczekiwany wzrost zamówień maszynowych w Japonii

opublikowano: 09-07-2020, 06:14

Majowy odczyt o tzw. zamówieniach maszynowych (obejmujących sprzęt, maszyny i urządzenia) w Japonii pozytywnie zaskoczył. Zamiast spodziewanego spadku, jeden z ważniejszych wskaźników dotyczących wydatków kapitałowych odnotował wzrost.

Ogółem tego typu zamówienia zwiększyły się o 1,7 proc. względem kwietnia 2020 r. podczas gdy miesiąc wcześniej odnotowano spadek o 12,0 proc., który był najmocniejszym od 2018 r. 

Zobacz więcej

Terminal kontenerowy w porcie w Tokio (Japonia), eksport

Bloomberg

Mediana oczekiwań ekonomistów zakładała natomiast spadek w maju o 5,4 proc.

Wchodząc w szczegóły raportu opublikowanego przez japoński rząd w czwartek, zmniejszenie zamówień producentów o 15,5 proc. zostało zrekompensowane przez wzrost o 17,7 proc. zamówień firm niebędących producentami. Z kolei zamówienia zagraniczne spadły o 18,5 proc. do najniższego poziomu od 2010 r., co potwierdza szkodliwy wpływ pandemii koronawirusa na popyt.

Eksperci podkreślają, że detale pokazują trudną sytuacje japońskiej gospodarki silnie uzależnionej od eksportu. Wzrost zamówień głównych był spowodowany bowiem popytem z sektora usług, maskującym gwałtowny spadek zamówień zewnętrznych i produkcyjnych.

Japońska gospodarka mogła w maju osiągnąć dno. Ale nakłady inwestycyjne prawdopodobnie nie zmienią się na lepsze, ponieważ słaby popyt i ryzyko drugiej fali infekcji zniechęcają producentów do zwiększania niepotrzebnych w danej chwili wydatków – ocenia Takeshi Minami, główny ekonomista Norinchukin Research Institute.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane