Nieoczekiwany wzrost zapasów ropy naftowej w USA

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 21-01-2021, 11:20

Po optymistycznym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej skierowały się w dół.

Na razie przeceny są jednak niewielkie, a ceny ropy naftowej nie oddalają się istotnie od osiągniętych w poprzednim tygodniu lokalnych szczytów cenowych. Cena ropy WTI nadal oscyluje w okolicach 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 55,70-55,80 USD za baryłkę.

Ogólnie, na rynku ropy naftowej nadal utrzymuje się pewien optymizm, związany z nadziejami na pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych, zapowiedziany przez Joe Bidena, świeżo zaprzysiężonego prezydenta USA. Wsparcie amerykańskiej gospodarki oznacza bowiem większe szanse na ożywienie popytu na ropę.

Na razie jednak tego ożywienia nie widać. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) w swoim cotygodniowym raporcie (publikowanym dzień później niż zwykle ze względu na poniedziałkowe święta w USA) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,56 mln baryłek. To zaskakująca zwyżka, ponieważ oczekiwano niewielkiego (0,3 mln baryłek) spadku zapasów ropy naftowej.

Na dokładniejsze dane, czyli te zaprezentowane przez Departament Energii, trzeba będzie poczekać aż do piątku – cotygodniowy raport tej instytucji jest publikowany z dwudniowym opóźnieniem (piątek zamiast standardowej środy). Istnieje duża szansa, że on także pokaże wzrost zapasów ropy w USA, ponieważ dane instytutu i departamentu pokazują ten sam kierunek w około 70-80% przypadków.

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych to negatywna informacja, ale w obliczu tak licznych restrykcji związanych z pandemią nie jest ona aż tak dużą niespodzianką. Kluczowym pytaniem, zadawanym przez większość inwestorów na rynku ropy, jest pytanie o popyt w kolejnych miesiącach. Tu wiele zależy właśnie od tak nieprzewidywalnego czynnika, jakim jest pandemia.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ

Polecane