Nieoczekiwany zwrot na rynku

Robert Kurowski
opublikowano: 09-07-2001, 00:00

Nieoczekiwany zwrot na rynku

W ciągu tygodnia rynek akcji spadł o kilka procent, ustanawiając przy okazji minimum ostatnich miesięcy w przypadku indeksu WIG 20 na poziomie 1176 punktów. Z tego powodu pierwsza strefa oporu — o ile nastąpi kontynuacja piątkowej zwyżki — wyznaczona jest teraz przy poziomie 1250-1300 punktów.

Interesujący koniec tygodnia w postaci dość gwałtownego wzrostu, jeżeli wziąć pod uwagę tendencję w ciągu ostatnich sesji, wynikał między innymi z kilkuprocentowego osłabienia złotego. Pociąga to za sobą lepsze perspektywy dla firm eksportujących oraz zwiększa atrakcyjność lokat w akcje polskich spółek. Tak więc, przynajmniej jeden czynnik odstraszający inwestorów zagranicznych przed inwestycjami na GPW został już częściowo zniwelowany.

Oprócz spółek korzystających ze zmiany kursu walutowego głównym sprawcą piątkowej hossy był sektor teleinformatyczny, który dotąd tracił najwięcej. Poza tym ważnym czynnikiem, po tym jak nie odwołano Ministra Skarbu, było chwilowe uspokojenie sytuacji politycznej. Należy jednak pamiętać, że problemy nie znikną po wyborach, o czym świadczą wypowiedzi przyszłych zwycięzców.

Sytuacja techniczna uległa zasadniczej poprawie tylko dzięki wydarzeniom ostatniej sesji, stąd należy zachować ostrożność przy wyciąganiu wniosków w dłuższej perspektywie. Trudno w chwili obecnej przesądzać o konsekwencjach jednej sesji wzrostowej, a jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się ocena rynku w terminie krótkim, czyli w zależności od bieżących zmian indeksu. Odbicie nastąpiło z bardzo niskiego pułapu, który zresztą był wymieniany wcześniej jako potencjalny i docelowy zasięg fali spadkowej. Podobnie jest ze wskaźnikami: oscylatory szybkie oraz RSI i MACD zaczynają zwyżkować z bardzo niskich pułapów (głębokie wyprzedanie), co może wskazywać na ciąg dalszy odbicia kursów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nieoczekiwany zwrot na rynku