Niepełnosprawni krócej w pracy

Iwona Jackowski
24-03-2014, 00:00

Uprawniony pracownik nie będzie musiał zabiegać o zaświadczenie, że przysługuje mu niższa norma czasu pracy.

Maksymalnie 7 godzin na dobę, a 35 w tygodniu. Taki ma być bezwzględnie wymiar czasu pracy osób z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obecnie nie w każdym przypadku jest on stosowany. Tę sytuację zniesie nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, której projekt rządowy przekazano już do konsultacji.

Zmiany powinny wejść w życie w tym roku, bo obecne regulacje utracą moc 10 lipca 2014 r. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 13 czerwca 2013 r., uznającego za niezgodne z ustawą zasadniczą rozwiązania wprowadzone 1 stycznia 2012 r. Co prawda przewidują one, że osoby o wspomnianych stopniach niepełnosprawności nie powinny pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo, ale samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie wystarcza do zastosowania tego wymiaru. Tym samym czas pracy takich pracowników w zasadzie wynosi 8 godzin na dobę i 40 w tygodniu.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2012 r., o celowości stosowania skróconej normy decyduje lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników albo sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Dopiero jego zaświadczenie dostarczone pracodawcy przez pracownika jest podstawą zmniejszenia wymiaru czasu pracy.

Trybunał nie widział uzasadnienia dla wprowadzenia takich wymagań. TK zwrócił też uwagę, że uprawnienia osób niepełnosprawnym są trudne, a niekiedy niemożliwe do wyegzekwowania, w ustawie nie uregulowano trybu wydania wymaganego zaświadczenia lekarskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Niepełnosprawni krócej w pracy