Niepełnosprawni potrzebują lepszej polityki lokalnej

opublikowano: 14-10-2018, 22:00

Inteligentne miasta w służbie niepełnosprawnym? Są potrzebne, ale same technologie nie wystarczą — mówi Szymon Ciupa, ekspert miejski.

— Nowoczesne miasto powinno dążyć do tego, aby jak najmniejsza liczba jego mieszkańców i użytkowników czuła się wykluczona. Powinni mieć nieograniczony dostęp do usług, w tym usług miejskich — mówi Szymon Ciupa, autor bloga Smart City Expert.

SMART PODEJŚIE:
SMART PODEJŚIE:
Niepełnosprawni nie powinni być pomijani przy planowaniu rozwoju inteligentnych miast — podkreśla Szymon Ciupa, autor bloga Smart City Expert.
Fot. ARC

Na wielu forach podkreśla się, że Polsce brakuje dziś zarówno ogólnokrajowych, jak i samorządowych strategii dotyczących osób niepełnosprawnych. Opracowany niedawno przez rząd program „Dostępność Plus” nie włącza w działania na rzecz takich osób gmin, powiatów i województw — a to od infrastruktury miejskiej,podkreślają eksperci, bardzo mocno zależy, czy sytuacja niepełnoprawnych w Polsce się poprawi.

— Praktyka pokazuje, że polskie miasta dopiero zaczynają interesować się tematem wykorzystania technologii w służbie niepełnosprawnym. Zastosowanie nowoczesnych technologii oczywiście jest jednym z kierunków działań. Warto jednak zaczynać od zapewnienia podstawowych usług na godnym poziomie. Jeśli istniejący chodnik nie będzie umożliwiać bezpiecznego przejazdu wózkiem inwalidzkim, to żadna technologia nie poprawi jakości życia niepełnosprawnym — zauważa Szymon Ciupa. Co miasta mogą zrobić?

— Niezbędne jest opracowanie, przy zaangażowaniu środowisk osób niepełnosprawnych, szerokiego programu działań opartego na rzetelnej diagnozie sytuacji, odpowiadającego na pytanie, czy polskie miasta rzeczywiściewiedzą, gdzie występują bariery architektoniczne — uważa Szymon Ciupa.

Jako przykład podaje metodę crowdsourcingu do zbierania tego typu danych. Robi to już kilka miast w Polsce np. Gdańsk.

— Oczywiście, polskie miasta wdrażają coraz więcej e-usług, które pozwalają na wygodne załatwianie spraw urzędowych przez internet. W starostwie w Nowym Targu uruchomiono wideoobsługę mieszkańców, która zapewnia możliwość uzyskania informacji czy załatwienia sprawy przez internet. Urząd Miasta Łodzi we współpracyz Polskim Związkiem Głuchych już kilka lat temu wdrożył system tłumacza wideo dla niesłyszących. Jednak poziom e-administracji jest w Polsce cały czas niewystarczający. Co więcej, nie zawsze z tych e-usług mogą skorzystać osoby ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Raport o dostępności, przygotowany przez Fundację Widzialni, pokazuje, że tylko 48 proc. badanych serwisów internetowych administracji publicznej było zgodnych z wytycznymi WCAG 2.0. definiującymi ich dostępność dla osób niepełnosprawnych — zauważa Szymon Ciupa.

Ekspert wymienia też przykłady polskich miast, które wykorzystują technologie mobilne, w tym mikrolokalizację.

— Na przykład Warszawa przy współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych rozwija aplikację Virtualna Warszawa, której celem jest zapewnienie usług nawigacyjnych osobom niewidomym — zarówno na ulicy jak i w budynkach. Aplikacja ma umożliwiać nawigowanie do konkretnego gabinetu lekarskiego, pomieszczenia w urzędzie, przystanku autobusowego czy interesującego miejsca w mieście. Kraków wdrożył inną aplikację — przewodnik dla turystów niepełnosprawnych — dodaje Szymon Ciupa, podkreślając, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

— Samorządy mogą bardziej postarać się, aby zachęcić osoby niepełnosprawne do uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym miast. Ale w pierwszej kolejności wymaga to likwidacji barier architektonicznych, poprawy dostępności wielu miejsc lub choćby poprzez zainstalowanie w blokach rozwiązań technicznych umożliwiajacych takim osobom opuszczenie mieszkania — mówi Piotr Fogel, tata niepełnosprawnego Krzyśka, autor bloga „Wielkie Budzenie Krzyśka” na Facebooku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane