Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski nadal w Wiśle Kraków

PAP, DI
opublikowano: 31-12-2019, 17:08
aktualizacja: 31-12-2019, 20:01

Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski będą przez najbliższe 12 miesięcy nadal zarządzać Wisłą Kraków SA.

Władze Towarzystwa Sportowego Wisła, formalnego właściciela piłkarskiej spółki, wyraziły zgodę i podpisano stosowną umowę.

Zobacz więcej

Stadion Wisły Kraków

Jakub Porzycki/FORUM

W styczniu tego roku Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski udzielili tonącej w długach i zawieszonej na grę w ekstraklasie Wiśle SA pożyczki w wysokości 4 milionów złotych. W zamian przejęli od Towarzystwa Sportowego Wisła prawo do kierowania piłkarską spółką. W umowie pożyczkowej zawarto postanowienie, że TS Wisła ma 12 miesięcy na spłatę długu, a jeśli tego nie zrobi przed 31 grudnia 2019, wówczas akcje piłkarskiej Wisły może przejąć trio pożyczkodawców.

Jesienią Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski przedstawili władzom TS Wisła warunki, na jakich mogliby zostać już pełnoprawnymi właścicielami Wisły SA.

Chcieli przejąć od Towarzystwa Sportowego Akademię Piłkarską, uzyskać 50 procent udziałów w nazwie i herbie klubu oraz przejąć kontrolę nad nieściągalnym długiem - 40 mln zł, jaki pozostał w momencie przejmowania piłkarskiej Wisły od poprzedniego właściciela - Tele-Foniki SA. Ponadto domagano się uregulowania spraw związanych z handlem pamiątkami. Podczas negocjacji tylko w tej pierwszej sprawie udało się osiągnąć porozumienie.

Jażdżyński w opublikowanym we wtorek za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter oświadczeniu podkreślił, że negocjacje zakończyły się niepowodzeniem, gdyż od władz Towarzystwa Sportowego nie otrzymano żadnej nowej, formalnej i wiążącej odpowiedzi na kompromisowe propozycje.

"Brak kontroli nad długiem historycznym i brak uregulowania kwestii nazwy Wisła Kraków rodzą zbyt duże ryzyka biznesowe uniemożliwiające znalezienie poważnych partnerów biznesowych dla spółki" - podkreślił Jażdżyński w oświadczeniu, dodając, że w tej sytuacji on oraz Błaszczykowski i Królewski nie mogą zdecydować się na zakup i przejęcie pełnej odpowiedzialności za losy piłkarskiej spółki.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Jednoczenie podkreślono, że tercet zarządzający spółką w trosce o przyszłość piłkarskiej drużyny wystosował do władz Towarzystwa Sportowego nową ofertę.

"Jesteśmy gotowi przedłużyć stan obecny, w tym pożyczkę finansową i nasze zaangażowanie, o kolejne 12 miesięcy, pod warunkiem utrzymania wszystkich pozostałych umów, jakie nas wiążą w tym zakresie. Traktujemy tę propozycję jako wyjście awaryjne na wypadek, gdyby zarząd Stowarzyszenia nie dysponował środkami na dalsze prowadzenie spółki i drużyny piłki nożnej w Ekstraklasie" – zapewnił Jażdżyński, dodając, że "nie ma ryzyka upadku spółki ze względu na nasze nagłe wycofanie się".

Władze TS Wisła otrzymały list z taką ofertą w poniedziałek, a dzisiaj dokonano czynności formalnych, które przedłużyły czas zarządzania Wisłą SA przez tercet pożyczkodawców do 31 grudnia 2020 roku, o czym poinformował za pośrednictwem Twittera prezes TS Wisła Rafał Wisłocki.

"Zarząd TS Wisła Kraków jednogłośnie zaakceptował zaproponowane przez pana Jażdżyńskiego rozwiązanie. Dziś zawarto porozumienie, które obie strony podpisały. Mamy teraz spokój i dużo czasu, aby wypracować najlepsze rozwiązanie dla Wisły, a piłkarzom daliśmy możliwość, aby w spokoju przygotowali się do rozgrywek ekstraklasy. Mamy jasno określoną +mapę drogową+ dalszych rozmów" – powiedział PAP Wisłocki.

Zawarcie ugody skomentował za pośrednictwem Twittera Jażdżyński.

Wisła po 20 kolejkach zajmuje piętnaste (przedostatnie) miejsce w tabeli i jest poważnie zagrożona spadkiem z ekstraklasy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy