Niepewne prognozy Wieltonu

KSA
opublikowano: 05-01-2009, 00:00

Spółka może zarobić mniej niż się pierwotnie spodziewała. Na wyniku za 2008 r. zaciąży ujemna wycena opcji.

Spółka może zarobić mniej niż się pierwotnie spodziewała. Na wyniku za 2008 r. zaciąży ujemna wycena opcji.

Banki, z którymi współpracuje producent naczep i przyczep, dokonały wyceny transakcji zabezpieczających zawieranych przez spółkę na koniec grudnia 2008 r. Wnioski nie są dla spółki optymistyczne.

Był plus, jest minus

Okazało się, że choć narastająco po III kwartałach ubiegłego roku wycena była dodatnia (4,1 mln zł), to zawirowania na rynku walut w IV kwartale sprawiły, że ostatecznie na koniec grudnia wycena transakcji zabezpieczających jest ujemna i wynosi -13,9 mln zł.

Wycena instrumentów zabezpieczających wpłynie na wyniki Wieltonu. Zarząd nie wyklucza, że wartość wyceny może wpłynąć na prognozowany wynik finansowy netto spółki, co spowodowałoby jego korektę.

"Niemniej jednak szczegółowa analiza wpływu ujemnej wyceny instrumentów finansowych możliwa będzie dopiero w momencie zamknięcia (rozliczenia) wszystkich transakcji handlowych i gospodarczych realizowanych przez Wielton w 2008 r., co nastąpi w I kw. roku obrotowego 2009" — głosi komunikat.

Pozostaje nadzieja

Na razie spółka podtrzymuje prognozę 390 mln zł przychodów, 60,5 mln zł zysku operacyjnego i 50 mln zł zysku netto, skorygowaną już raz w zakresie przychodów. Nie wyklucza też, że rozliczenie opcji może pozytywnie wpłynąć na wyniki za 2009 r.

Wielton jest dużym eksporterem. Część przychodów w euro udaje mu się zabezpieczyć tzw. hedgingiem naturalnym, czyli kosztami w tej samej walucie. Nadwyżkę zabezpiecza za pomocą opcji walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane