Niepewność nie mija

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

Publikowane w piątek 5 kwietnia o godz. 14.30 dane Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych tradycyjnie już będą mieć spore wpływ na nastroje na rynkach finansowych.

MAREK ROGALSKI

Marek Rogalski
Zobacz więcej

Marek Rogalski Fot. ARC

główny analityk walutowy DM BOŚ

W lutym mieliśmy rozczarowanie w postaci niewielkiego, bo tylko o 20-tysięcznego, wzrostu liczby etatów poza rolnictwem, a teraz okaże się, na ile był to sygnał ostrzegawczy. Kolejne słabe dane mogą sprawić, że rynek zacznie się bardziej obawiać, że sprawy w globalnej gospodarce przybiorą zły obrót. Im dłuższe będzie spowolnienie, tym więcej zacznie ono przynosić problemów.

Spójrzmy chociażby na Włochy: według spekulacji,tamtejszy rząd może zrewidować prognozę wzrostu gospodarczego w tym roku do zaledwie 0,1 proc. z 1,0 proc. Czy w takiej sytuacji uda się utrzymać w ryzach finanse publiczne, skoro zaraz mamy wybory do Parlamentu Europejskiego, a obie partie populistyczne biją się o ten sam elektorat? Zresztą strefa euro może za chwilę być modelowym przykładem tego, że spowolnienie zacznie przeradzać się w recesję, na co zaczynają pomału wskazywać dane z Niemiec. Kamyczkiem, który uruchomiłby lawinę, może być brexit, gdyby doszło do bezumownego rozwodu po 12 kwietnia.

Teoretycznie brytyjski parlament wyraził w środę stanowczy sprzeciw dla takiego scenariusza, ale Londyn wciąż nie określił się, jaki model brexitu zamierza realizować, a bez przedstawienia rozsądnych powodów liczenie na to, że unijni liderzy bez mrugnięcia okiem dadzą kolejne kilka miesięcy, może być błędem.

Rynki po cichu liczą na wsparcie w postaci zakończenia negocjacji handlowych USA — Chiny, ale być może te informacje okażą się mocnym testem, który pokaże, w jakim momencie koniunktury rynkowej się znajdujemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu