Niepewność nie zmalała

Marek Druś
opublikowano: 11-05-2006, 00:00

Uzasadnienie decyzji o 16. z rzędu podwyżce stóp procentowych nie dało amerykańskim inwestorom odpowiedzi, czy przerwa w trwającym od prawie dwóch lat zaostrzaniu polityki monetarnej jest możliwa już w przyszłym miesiącu.

Zdaniem analityków, FOMC okazał się bardziej „jastrzębi” niż oczekiwano, ale wartość indeksów nie zmieniła się znacznie w stosunku do tego, co działo się przed ogłoszeniem decyzji. Dow Jones i S&P500 pozostały w pobliżu poziomów zamknięć z poprzedniej sesji. Stracił Nasdaq, ale na osłabienie rynku spółek technologicznych największy wpływ miało rozczarowanie prognozą wyników Cisco Systems w obecnym kwartale. To kolejny negatywny sygnał po wtorkowych słabych wynikach kwartalnych Della. Duża przecena spotkała w środę akcje producentów chipów. Indeks Philadelphia Semiconductor stracił prawie 3 proc. Mocno staniały akcje m.in. Intela i AMD.

Po wzrostowej stronie rynku znaleźli się znów przedstawiciele branży motoryzacyjnej. Drożały akcje General Motors, który zmierza do rozwikłania problemów wynikłych z kłopotów finansowych głównego dostawcy części. Inwestorzy kupowali także akcje Forda i Visteona.

Europejskie giełdy zakończyły sesje spadkami. Osłabienie dolara wobec euro zaszkodziło spółkom zaangażowanym na amerykańskim rynku. W dół poszły kursy m.in. Siemensa i Philips Electronics, które generują w USA około 20-25 proc. sprzedaży. Mocno staniały akcje Ericssona. Dyrektor finansowy szwedzkiej spółki zapowiedział, że nie poprawi ona marż w obecnym kwartale. Dzięki plotkom o możliwości oferty przejęcia wyraźnie zdrożały akcje Vivendi Universal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu