Niepokój wrócił na giełdy, Nasdaq znów na minusie

Marek Druś
25-06-2001, 00:00

Niepokój wrócił na giełdy, Nasdaq znów na minusie

Po kilku ostatnich sesjach za oceanem mogło się wydawać, że na tamtejszych giełdach rozpoczęła się niemal tradycyjna seria wzrostów przed posiedzeniem Fed, na którym oczekiwane jest cięcie stóp procentowych. Tak się nie stało, a cios przyszedł z zupełnie nieoczekiwanej strony.

Powodem piątkowej przeceny była wiadomość o redukcji prognoz zysków kwartalnych i rocznych przez jeden największych koncernów farmaceutycznych świata, Merck. Akcje firmy, notowane w ramach indeksu Dow Jones Industrial, taniały w skali, która przypominała ostatnie przeceny papierów niektórych spółek technologicznych. Efekt informacji Mercka pogłębiła dodatkowo wiadomość o kłopotach koncernu Schering Plough. Okazało się, że część jego zakładów nie spełnia norm federalnych, co może znacznie opóźnić uruchomienie przez firmę produkcji niektórych leków. Efektem złych wieści była również przecena udziałów innych spółek z branży farmaceutyczno-chemicznej, m.in. Pfizera i Johnson & Johnson.

Stosunkowo najlepsze wrażenie na rynku robiły notowania udziałów spółek sieciowych. Było to przede wszystkim efektem ich ostatniej przeceny, dzięki czemu analitycy uznali je za dość atrakcyjne. Tak stało się z papierami Nortel Networks i JDS Uniphase, którym rekomendację podnieśli analitycy Wit SoundView.

Dużym wzrostem kursu akcji wyróżnił się Lucent Technologies. Spółka zamierza sprzedać za 3-3,5 mld USD swój oddział zajmujący się produkcją komponentów sieci światłowodowych.

Przez całą sesje trwała wyprzedaż papierów producenta chipów, Symantec. Spółka poinformowała o spadku o jedną czwartą kwartalnych zysków.

Na europejskich giełdach ostatnia sesja tygodnia toczyła się w mieszanych nastrojach. Z wzrostów kursów mogli cieszyć się posiadacze udziałów banków. Taniały natomiast papiery telekomów i spółek z branży chemicznej.

Wyraźne wzrosty kursów w sektorze finansowym są efektem oczekiwania inwestorów na cięcie stóp procentowych zarówno na Starym Kontynencie jak i za Oceanem. Prawdopodobieństwo takiej decyzji EBC wzrosło po informacji o spadku w Niemczech wskaźnika nastrojów biznesu Ifo do najniższego poziomu od dwóch lat. Inwestorzy liczą, że ECB będzie działał w kierunku zmniejszenia groźby recesji największej europejskiej gospodarki.

Słabo prezentowały się akcje telekomów. Przyczyniła się do tego przecena papierów dwóch brytyjskich przedstawicieli branży, Vodafone Group i Marconiego. Akcje tego pierwszego taniały pod wpływem pogłosek o możliwym „zalaniu” rynku udziałami największego operatora telefonii komórkowej na świecie przez holenderski KPN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niepokój wrócił na giełdy, Nasdaq znów na minusie