Niepokojące wieści dla JSW i NWR

KZ
13-09-2012, 09:09

BHP Billiton, największy eksporter węgla koksowego na świecie, ustanowił benchmark na IV kw. dla węgla koksowego na poziomie 170 USD za tonę. Ze względu na niższy popyt na ten surowiec, cena jest o 24% niższa kw/kw.

- Oznacza to spadek o 40% r/r do najniższego poziomu od 2009 roku. Średnia cena benchmark węgla koksowego w 2012 r. ukształtuje się na poziomie 210 USD/t, czyli 27% r/r mniej. Mocny spadek w IV kw. jest zbliżony do oczekiwań na poziomie 170-175 USD/t, ale obrazuje słabość rynku -komentuje Artur Iwański, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

- Chociaż obecne ceny spot są w okolicy 150 USD/t to wydaje nam się, że najniższy poziom cen węgla koksowego ukształtuje się w 4Q12- 1Q13. Gdyby benchmarki kontynuowały spadki lub odbicie opóźniałoby się byłaby to negatywna wiadomość dla JSW i NWR - dodaje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Niepokojące wieści dla JSW i NWR