"Niepokojący spadek wskaźnika zatrudnienia"

Murat Ulgen
opublikowano: 01-09-2011, 11:37

Przedsiębiorcy tracą skłonność do zwiększania zatrudnienia. To nie budzi optymizmu - twierdzi Murat Ulgen, główny ekonomista HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej i Afryki Subsaharyjskiej. Specjalnie dla makro.pb.pl komentuje najnowszy wskaźnik HSBC PMI dla Polski.

"Aktywność polskiego sektora przemysłowego była zmienna w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Po 3-miesięcznym spowolnieniu indeks nabrał tempa w lipcu, jednak w sierpniu ponownie się osłabił. Główny wskaźnik PMI ukształtował się w sierpniu na poziomie 51,8, wydłużając tym samym okres poprawy warunków w sektorze do 22 miesięcy. Niemniej jednak sierpniowy wynik był gorszy od lipcowego. Wskaźniki produkcji i nowych zamówień również znalazły się w obszarze ekspansji, jednak niezbyt silnej. Słabość w zakresie zamówień eksportowych utrzymała się, a aktywność w tym obszarze spadła trzeci miesiąc z rzędu. Respondenci badania przeprowadzonego przez Markit Economics informowali o słabszym popycie zagranicznym i rzadszych zamówieniach.

Dane dotyczące wskaźnika zatrudnienia były do niedawna zróżnicowane, sierpień był jednak trzecim z rzędu miesiącem osłabienia w tym obszarze, a wartość tego wskaźnika zbliżyła się do poziomu oznaczającego brak zmian. W związku z tym, że decyzje o tworzeniu nowych miejsc pracy są decyzjami długoterminowymi, wskaźnik zatrudnienia jest znaczącym zwiastunem oczekiwań w długim okresie. W tym kontekście ostatnia słabość w tym obszarze nie budzi optymizmu. Jednocześnie  kształtuje się on jednak na poziomie przekraczającym średnią dłogoterminową. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny nie wskazują jak dotąd na pogorszenie sytuacji.

Sierpniowe dane PMI są trudne do interpretacji. Indeks nowych zamówień pozostaje na relatywnie wysokim poziomie od 2 miesięcy sugerując, że słabsze wyniki w obszarze zamówień eksportowych kompensowane są przez popyt wewnętrzny. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy nie było imponujące, jednak osłabienie to nie jest jeszcze widoczne w oficjalnych statystykach. Jasną sytuację można zaobserwować jedynie w odniesieniu do inflacji. Dynamika kosztów produkcji spadła siódmy miesiąc z rzędu, podczas gdy tempo wzrostu cen wyrobów gotowych nieco wzrosło z ośmiomiesięcznego minimum odnotowanego w lipcu."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Murat Ulgen

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Niepokojący spadek wskaźnika zatrudnienia"