Niepotrzebne rozluźnienie w USA

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-11-2010, 00:00

Na przekór autorom polityki pieniężnej w USA październikowe dane z rynku pracy okazały się wyraźnie lepsze od oczekiwań. To kolejny argument dla przeciwników polityki Fed i ryzyko, że przyniesie ona więcej problemów niż korzyści.

Zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce poza rolnictwem wzrosło w październiku o 151 tys. — najwięcej od maja. Należy jednak pamiętać, że w tym roku dane o zatrudnieniu zostały zaburzone przez czasowe zatrudnianie ankieterów do spisu powszechnego (stąd tak dobre dane w okresie marzec — maj) i rynek zwracał uwagę przede wszystkim na zmiany w sektorze prywatnym. A tu wzrost zatrudnienia w każdym z czterech ostatnich miesięcy wyniósł przynajmniej 100 tys. (średnio 131,5 tys.). Biorąc pod uwagę, iż trudno oczekiwać tym razem spektakularnego ożywienia w zatrudnieniu, dane należy uznać za obiecujące. Co więcej, część wskaźników wyprzedzających również zdaje się sugerować, że kilkumiesięczny okres słabości amerykańskiej gospodarki może się kończyć. Wreszcie jesteśmy po bardzo dobrym sezonie wyników.

Może się więc okazać, że korzyści z realizowanej przez Fed polityki będą śladowe, a koszty poważne. Jednym z kosztów jest wzrost oczekiwań inflacyjnych. Te rosną od ponad dwóch miesięcy, a jedna z miar — różnica w rentowności obligacji 30- i 10-letnich osiągnęła w piątek historyczne maksimum. Nie chodzi jedynie o przyszłą inflację, ale także zaufanie podmiotów krajowych co do stabilności systemu gospodarczego. Takie obawy podniosło wielu amerykańskich ekonomistów, w tym były szef Fed Paul Volcker.

Skutki uboczne będą też odczuwalne poza granicami USA. Ostre słowa niemieckich polityków nie są przypadkowe. Niemiecka gospodarka, która swoje ożywienie zawdzięcza eksportowi, straci nie tylko na mocniejszym euro (również wobec juana), ale być może także na retorsjach handlowych. Z kolei Chiny już zapowiedziały wzmocnienie kontroli kapitałowych, co oznacza ruch przeciwny względem upłynniania notowań waluty. Tym samym, jeśli istniały jakiekolwiek szanse na progres na szczycie G20 (rozpocznie się w czwartek) w kwestiach walutowych, decyzja Fed praktycznie zmniejszyła je do zera.

Przemysław Kwiecień

X-Trade Brokers DM

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane