Niepowodzenie negocjacji w PKN Orlen w sprawie restrukturyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-06-2005, 14:42

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje zarządu i Krajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Związków Zawodowych (KMKPZZ) w PKN Orlen w sprawie restrukturyzacji regionalnych jednostek spółki.

Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje zarządu i Krajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Związków Zawodowych (KMKPZZ) w PKN Orlen w sprawie restrukturyzacji regionalnych jednostek spółki.

    Według zarządu, związkowcy odrzucili modyfikację programu restrukturyzacyjnego, w tym znacznego ograniczenia redukcji zatrudnienia. Związkowcy odpowiadają, że nie mogli zgodzić się na szczegółowe, w tym prawne, warunki proponowanych rozwiązań, podobnie jak na zastąpienie obecnych terenowych struktur spółki - nowymi, o niejasnych kompetencjach.

    Projekt zarządu dotyczący wykreślenia ze statutu PKN Orlen obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO), posiadających uprawnienia odrębnych pracodawców, ma zostać rozpatrzony na najbliższym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy płockiego koncernu, które odbędzie się 29 czerwca.

    W piątkowym komunikacie PKN Orlen, przesłanym PAP przez rzecznika prasowego spółki Dawida Piekarza, podano, iż podczas ostatniej tury negocjacyjnej zarząd zaproponował związkowcom: zwiększenie liczby Centrów Regionalnych z 3 proponowanych wcześniej w Poznaniu, Katowicach i Lublinie - o 2 dodatkowe, w Gdańsku i Łodzi.

    Proponowano też pozostawienie w Kielcach funkcji biznesowych związanych ze sprzedażą detaliczną, a także możliwość zatrudnienia osób objętych restrukturyzacją w spółkach zależnych płockiego koncernu oraz nowe rozwiązania wysokości odpraw dla pracowników odchodzących w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

    "Rozwiązania te pozwalały m.in. na zmniejszenie poziomu redukcji zatrudnienia z 327 do 291 oraz na utrzymanie co najmniej 120 miejsc pracy w takich lokalizacjach jak: Gdańsk, Łódź, Rzeszów, Białystok i Kielce. Strona związkowa odrzuciła te propozycje, co oznacza, że co najmniej 120 pracowników zostało pozbawionych utrzymania miejsc w dotychczasowych lokalizacjach" - podał PKN Orlen.

    W komunikacie podkreślono, iż wobec negatywnego stanowiska związków, zarząd będzie kontynuował wdrażanie procesu restrukturyzacji w oparciu o wcześniejsze założenia.

    Szef NSZZ "Solidarność" w Grupie Orlen, wchodzącego w skład KMKPZZ, Walenty Cywiński powiedział PAP, iż przedstawione przez zarząd płockiego koncernu propozycje były uwarunkowane zgodą związkowców na likwidację obecnych 12 RJO, na co nie mogli oni przystać. Dodał, iż związkowcy wyrazili natomiast gotowość do rozmów na temat zmniejszenia dotychczasowej liczby RJO.

    "Postawa zarządu PKN Orlen pokazuje, że jedynym celem restrukturyzacji jest zwalnianie ludzi, a w takiej formie naszym zdaniem nie może ona być realizowana. Nie zamierzamy kłócić się o liczbę nowych struktur terenowych, które chce wprowadzić zarząd, czy o inne rozwiązania, gdyż uważamy, że podstawowe założenia całego projektu restrukturyzacyjnego są błędne i absolutnie nie poprawią traconej stopniowo pozycji spółki na krajowym rynkudetalicznym paliw" - oświadczył Cywiński.

    Od 11 kwietnia przeciwko likwidacji obecnych 12 RJO we wszystkich oddziałach PKN Orlen w kraju trwa akcja protestacyjna, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków. Jej organizatorami są 4 duże związki płockiego koncernu, tworzące KMKPZZ: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i GrupaOrlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen.

    Pod koniec maja KMKPZZ wszedł formalnie w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania 12 RJO oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur. KMKPZZ przeprowadzi od 6 do 8 czerwca referendum w regionach spółki, w którym zapyta pracowników o poparcie dla swych działańsprzeciwiających się likwidacji tych struktur, w tym o poparcie dla ewentualnej akcji strajkowej.

    W ubiegłym tygodniu wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel powiedział dziennikarzom, iż zarząd spółki jest zdeterminowany przeprowadzić program restrukturyzacji i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego.

    W PKN Orlen trwają obecnie konsultacje zarządu i wszystkich związków zawodowych na temat zasad i warunków zwolnień grupowych. Ustawowy termin tych rozmów upływa dnia 13 czerwca. Według nieoficjalnych informacji, zwolnienia grupowe miałby objąć 570 osób.

    W PKN Orlen pracuje około 5,5 tys. osób, z czego ponad 1,5 tys. w RJO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane