Nieprzyjazne miasto wpędzi cię do grobu

AR
opublikowano: 06-02-2018, 22:00

Czy jest związek pomiędzy układem przestrzennym miasta a zdrowiem jego obywateli? Nauka mówi: tak — napisał „The Guardian”.

Ostatnie badania wskazują, że brak chodników może być przyczyną twoich obecnych lub przyszłych problemów z ciśnieniem krwi. Z największej naukowej analizy, jaką dotychczas przeprowadzono na ten temat, wynika, że im miasto bardziej przyjazne pieszym, tym niższe ciśnienie krwi i obniżone ryzyko nadciśnienia. Naukowcy z Hongkongu zbadali 430 tys. osób w wieku 38-73 lata z 22 brytyjskich miasteczek. Chcieli w ten sposób ocenić znaczenie dla zdrowia wskaźnika nazywanego w języku angielskim „walkability”, czyli, w wolnym tłumaczeniu — wskaźnika dostępności przestrzeni miejskiej dla pieszych.

Fot. Bloomberg

Dr Chinmoy Sarkar, adiunkt na uniwersytecie w Hongkongu, główny autor badania, wskazuje, że wraz z postępującym tempem urbanizacji i demograficznym zwrotem w kierunku starzejących się społeczeństw jesteśmy coraz bardziej podatni na choroby cywilizacyjne.

— Wydajemy miliardy funtów na zapobieganie i leczenie chorób serca, a moglibyśmy też inwestować w tworzenie zdrowych miast dzięki drobnym modernizacjom dzielnic, aby były bardziej sprzyjające aktywności fizycznej i dogodne dla pieszych. Dzięki temu moglibyśmy zaoszczędzić na wydatkach na opiekę zdrowotną — mówi Chinmoy Sarkar. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane