Nieruchomości mieszkaniowe w 150 miastach droższe średnio o 11,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 13-06-2022, 16:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średni roczny wzrost cen domów i mieszkań w 150 miastach w I kw. br. wyniósł 11,5 proc. i jest najwyższy od III kw. 2004 roku - wynika z kwartalnego Global Residential Cities Index. W br. w Stambule wzrost ten przekroczył 120 proc., w Warszawie wyniósł prawie 12 proc.

Z opublikowanego przez firmę Knight Frank kwartalnego indeksu śledzącego ceny nieruchomości w 150 miastach na świecie - Global Residential Cities Index, wynika, że w ujęciu rocznym na koniec I kwartału 2022 r. średni wzrost cen wyniósł 11,5 proc. i jest najwyższy od III kwartału 2004 roku.

Najwyższy (o 122 proc.) wzrost cen rdr odnotował Stambuł. Warszawa znalazła się na 54 miejscu w zestawieniu ze wzrostem cen na poziomie 11,8 proc. - podano.

Jak wskazano, 43 proc. badanych miast zanotowało dwucyfrowy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych, a w 9 miastach średnie ceny spadły w tym m.in. we włoskim Turynie (spadek o 1 proc.); w Limie, w Peru (3 proc. mniej rdr); w Wenecji (-3 proc.), w Genui spadek o 3,4 proc.), największy spadek cen o 6,3 proc. zanotowała stolica Maroka - miasto Rabat.

Z raportu wynika ponadto, że ceny domów w 150 badanych miastach przewyższają wzrost cen na rynkach krajowych, które odnotowały wzrost cen o 10,3 proc. w tym samym okresie.

Według autorów raportu, rosnąca inflacja i rosnący koszt zadłużenia wraz z podnoszonymi stopami procentowymi połączone z regulacjami w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców (np. w Kanadzie) przyczynią się do ograniczenia dynamiki wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych. "Nie oczekujemy jednak z znaczących spadków cen" - wskazali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane