Nieruchomości Trumpa na nowojorskim Manhattanie mocno straciły na wartości

  • PAP
opublikowano: 29-01-2021, 05:49

Należące do Donalda Trumpa luksusowe budynki na Manhattanie tracą na wartości. W porównaniu z rokiem 2016, kiedy zwyciężył w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych, ich cena spadła o połowę.

Budynek Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku
Budynek Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku
fot. REUTERS/Brendan McDermid/FORUM

Firma UrbanDigs, monitorująca ceny nieruchomości na Manhattanie, zwróciła uwagę na dziesięć budynków Trumpa, w tym siedem, które wciąż sygnowane są jego nazwiskiem. Podała, że w 2016 roku średnia cena za stopę kwadratową (0,09 m.kw.) w siedmiu nowojorskich nieruchomościach prowadzonych przez należącą do byłego prezydenta Trump Organization, sięgała 3346 dolarów. W 2017 roku po objęciu przez niego urzędu w Białym Domu, zmniejszyła się do 1903 dolarów. W roku 2020 r. wynosiła już tylko 1619 dolarów. Jest to spadek o 51 proc.

Dla porównania, w tym samym okresie na Manhattanie nastąpił spadek cen za stopę kwadratową z 1995 do 1815 dolarów, czyli tylko o 9 proc.

Najsłynniejszym nowojorskim wieżowcem byłego prezydenta jest, zlokalizowany przy reprezentacyjnej arterii Manhattanu 5 Alei, Trump Tower z pozłacanymi elementami architektonicznymi. Znajdują się tam biura, jak też mieszkania. Inne gmachy Trumpa mieszczą się m.in. przy eleganckiej Alei Madison oraz w pobliżu siedziby nowojorskiej Narodów Zjednoczonych.

Jak zauważył portal „Business Insider”, Mark Cohen, który jest pośrednikiem firmy nieruchomościowej Brown Harris Stevens i byłym mieszkańcem Trump Tower, w trakcie wyborów 2020 roku wystawił na sprzedaż trzy sąsiadujące ze sobą lokale na 41 piętrze Trump Tower. Ich właściciel zdecydował się tymczasowo wycofać z rynku lokale o łącznej wartości 9,49 miliona dolarów. Chce przeczekać niefortunny dla byłego prezydenta okres.

„Mój sprzedawca nie jest zdesperowany (...) Nie chcieliśmy zatem zachęcać do kupna ludzi, którzy mogą przychodzić z niskimi ofertami” – wyjaśnił Cohen.

Według agencji Bloomberg niektóre instytucje, w tym reprezentujące miasto Nowy Jork, zaczęły zrywać więzi z Trump Organization. Z kolei właściciele mieszkań w południowo-wschodniej części Manhattanu spotkali się, aby omówić kwestię usunięcia nazwiska byłego prezydenta z ich budynku.

W opinii Cohena, cytowanego przez Business Insider, z praktycznego i biznesowego punktu widzenia decyzje o wstrzymaniu się z sprzedażą nieruchomości należących związanych z Trump Oranization są słuszne.

„Poczekajmy aż przycichnie cały ten hałas (...)Potem, za kilka miesięcy, a może dłużej, będziemy mogli pomyśleć, jakie mamy opcje” – wyjaśnił pośrednik.

Przekonywał, że wiele nieruchomości pod marką Trumpa to „naprawdę ładne budynki”. Zdaniem Cohena ich ceny po raz kolejny wzrosną.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane