Niespodziewany spadek PMI Polski

  • PAP
opublikowano: 01-02-2018, 09:11
aktualizacja: 01-02-2018, 09:12

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu spadł do 54,6 pkt. z 55,0 pkt. w grudniu i wobec prognozy 55,4 pkt. - podał w czwartek Markit.

Zobacz więcej

IHS Markit

"Styczniowe wyniki badań PMI zasygnalizowały pomyślny start w 2018 r. dla polskiego sektora przemysłowego. Było to wynikiem najszybciej od trzech lat rosnącej liczby nowych zamówień, co z kolei doprowadziło do największego od dziewięciu miesięcy tempa wzrostu poziomu zatrudnienia (pomimo niewielkiego spowolnienia produkcji). Presje cenowe wzmocniły się z powodu wyższych cen surowców takich jak stal, na co producenci odpowiedzieli najwyższymi od kwietnia 2011 r. podwyżkami cen wyrobów gotowych" - napisano w komentarzu.

Z badania wynika, że zniżkowa tendencja wskaźnika w styczniu jest konsekwencją nieco słabszego niż w grudniu tempa wzrostu produkcji przemysłowej.

"Pomimo tego, produkcja w styczniu nadal rosła w solidnym tempie" - napisano.

W komunikacie podano, że wyniki badań zasygnalizowały także ograniczone moce przerobowe w sektorze.

Zaległości produkcyjne zwiększyły się po raz czwarty w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu