Niespodziewany spadek Polski w rankingu percepcji korupcji

  • DI
opublikowano: 22-02-2018, 12:21
aktualizacja: 22-02-2018, 12:23

Polska zajęła 36. miejsce w najnowszej edycji rankingu Indeks Percepcji Korupcji opublikowanym przez Transparency International, donosi PwC.

Spadek aż o siedem pozycji nastąpił pomimo straty tylko 2 pkt. PwC zauważa, że wynik 60 pkt. plasuje Polskę na 18. pozycji wśród krajów europejskich. Za nami znalazły się nie tylko kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak: Litwa (38.), Łotwa (40.), Czechy (42.), Słowacja (54.) i Węgry (66.), ale i kraje z Europy Zachodniej: Hiszpania (42.), Grecja (59.) czy Włochy (54.). W większości przypadków zanotowały one jednak rankingowe wzrosty albo utrzymały zeszłoroczny poziom, podkreśla PwC.

Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

- Wciąż jesteśmy wśród liderów w regionie, ale przed nami wiele pracy, by dorównać standardom antykorupcyjnym na przykład w krajach nordyckich, Nowej Zelandii, czy w Szwajcarii – skomentował wyniki rankingu Marcin Klimczak, partner PwC, lider zespołu usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć w Polsce i Ukrainie i krajach bałtyckich.

Zwrócił uwagę, że niewielka strata punktowa, choć skutkująca sporym spadkiem rankingowym, pokazuje, że korupcja jest odczuwana przez Polaków na co dzień.

- Osiągnęliśmy już pewien poziom dojrzałości instytucjonalnej oraz zaawansowania rozwiązań wykorzystywanych w prewencji i walce z oszustwami gospodarczymi, co nie oznacza, że nie można zrobić więcej – powiedział Klimczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niespodziewany spadek Polski w rankingu percepcji korupcji