NIESR: rząd powinien przejąć od Banku Anglii część obligacji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-07-2021, 12:52

Zdaniem brytyjskiego think tanku NIESR, tamtejszy rząd powinien przejąć setki miliardów funtów trudnych do sprzedania obligacji posiadanych przez Bank Anglii, aby zmniejszyć ryzyko kwestionowania niezależności BoE, gdy nadejdzie czas podniesienia stóp procentowych, donosi Reuters.

Bank Anglii
Bank Anglii
fot. REUTERS/Hannah McKay /Forum

Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych twierdzi, że istnieje ryzyko spadku wiarygodności banku centralnego i oskarżeń o próby jego ratowania. Dlatego warto rozważyć podjęcie wcześniejszych działań, pozwalających na niekwestionowanie niezależności Banku Anglii.

Według NIESR, Skarb Państwa mógłby przekazać BoE łatwe do sprzedaży krótkoterminowe bony i obligacje w zamian za wszystkie lub niektóre mniej płynne obligacje rządowe o dłuższym terminie zapadalności. Te ostatnie mogą bowiem okazać się trudne do sprzedaży w dużych ilościach, bez wpływania na stawki rynkowe i ogólne koszty.

Transakcja odbywałaby się w całości w sektorze publicznym, tak aby skonsolidowana pozycja bilansowa sektora publicznego w stosunku do warunków zewnętrznych nie uległa zmianie – napisał w komunikacie NIESR.

Bank Anglii jest coraz bliższy wycofania się z programu skupu brytyjskich obligacji rządowych o łącznej wartości 875 mld GBP (1,21 bln USD), który jest głównym punktem programu stymulacyjnego związanego z pandemią Covid-19. Przy najniższych kosztach finansowania zewnętrznego BoE czerpie zyski ze swojego portfela, które trafiają z powrotem do rządu. Zamienią się one jednak w straty jeśli wzrosną koszty kredytu.

W 2020 r. brytyjska gospodarka odnotowała spadek rzędu 10 proc., największy od ponad 300 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane