Nieterminowe płatności niebezpieczne dla firm

Karolina Zawadka
opublikowano: 07-09-2016, 22:00

Zaleganie z płatnościami w średnim lub wysokim stopniu zagraża przetrwaniu 36 proc. polskich przedsiębiorstw.

Jak wynika z przygotowanego przez Intrum Justitia „Europejskiego Raportu Płatności 2016” 28 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że gdyby kontrahenci płacili na czas, to firmy mogłyby zwiększyć zatrudnienie i poprawić płynność finansową. Połowa respondentów jest zdania, że niewypłacalność klientów wpływa negatywnie na rentowność.

— Gdyby wszyscy kontrahenci opłacali swoje zobowiązania na czas, to — pomimo panującego kryzysu i niechęci banków do udzielania kolejnych kredytów — taki zastrzyk gotówki z opłacanych faktur pozwoliłby firmom na zwiększenie zatrudnienia oraz większe inwestycje — uważa Krzysztof Krauze, prezes Intrum Justitia.

Wśród największych przyczyn niewypłacalności w raporcie wymienione są problemy finansowe dłużników i nieefektywne procedury administracyjne klientów. Aż 62 proc. polskich firm uważa, że opóźnienia są celowymi działaniami. Największe zatory płatnicze odnotowują przedsiębiorstwa, które wystawiają faktury z 14-dniowym terminempłatności — i problem ten najczęściej dotyka sektora MSP.

Duże znaczenie ma tu dyrektywa unijna w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach. Poprzez ustalenie jasno określonych terminów i kar wspiera ona szczególnie przedsiębiorców z sektora MSP. Wprowadza też wyższą stopę oprocentowania za zwłokę, koszty windykacji w stałej kwocie 40 EUR i zapewnia najmniejszych podmiotom łatwiejsze możliwości dochodzenia swoich praw.

— Ważne jest to, aby informacja o niej trafiła do wszystkich przedsiębiorców. Niestety, w Polsce znało ją jedynie 2 proc. ankietowych firm — podkreśla Krzysztof Krauze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane