Nietrafiona inwestycja a prawo do odliczenia VAT

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

Rozwój firm wymaga dokonywania wielu inwestycji. Te jednak nie zawsze są trafione.

LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA

OLGA PALCZEWSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS & SAJA

W wyniku różnych okoliczności może dojść do rezygnacji z podjętych wcześniej zamierzeń i zaniechania inwestycji. Czy w takiej sytuacji podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z taką inwestycją?

Wątpliwości są istotne, gdyż w takim przypadku nie dojdzie do wykonania czynności opodatkowanych. Co więcej, przepisy ustawy o VAT nie wskazują wprost na możliwość odliczenia VAT od towarów i usług nabywanych w związku z inwestycją, która nie została sfinalizowana. Z drugiej jednak strony w orzecznictwie TSUE podkreśla się, że VAT powinien być neutralny wobec przedsiębiorców, niezależnie od celów i wyników firmy (np. sprawa C-268/83). Oznacza to, że przedsiębiorca — jako podmiot, który nie jest finalnym konsumentem — nie powinien ponosić ciężaru tego podatku. Wskazuje się, że w sytuacji, gdy zakup towaru czy usługi jest dokonany z zamiarem wykorzystania w działalności opodatkowanej VAT, to w przypadku braku wykorzystania z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, prawo do odliczenia zostaje zachowane (np. sprawa C-37/95).

Dodatkowych argumentów dostarcza również najnowszy wyrok TSUE (C-249/17). Trybunał uznał, że przewoźnikowi, który planował nabycie wszystkich udziałów innego przewoźnika i w związku z tym poniósł wydatki na usługi doradcze, przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od nabytych usług, mimo że, z uwagi na przepisy prawa konkurencji, do przejęcia nie doszło. Prawo do odliczenia istnieje bowiem nawet jeśli planowana działalność gospodarcza nie została później zrealizowana. Warunkiem zachowania prawa do odliczenia VAT jest ścisły związek poniesionych wydatków z planowaną działalnością i posiadanie dokumentów potwierdzających sens podjęcia inwestycji. Wyrok został wprawdzie wydany dla spółki irlandzkiej, jednak ma uniwersalne znaczenie i mogą się na niego powoływać polscy podatnicy.

Co jednak w sytuacji, gdy nie można jednoznacznie wskazać, że zaniechanie inwestycji było wynikiem czynników pozostających poza kontrolą podatnika? Niestety, w takim przypadku istnieje ryzyko zakwestionowania prawa do odliczenia VAT naliczonego przez polskie organy podatkowe. Dotyczy to również sytuacji, gdy podatnik mógł przewidzieć, że inwestycja nie zostanie sfinalizowana, np. z uwagi na duże ryzyko związanez jej podjęciem. Potwierdza to stanowisko organów podatkowych wyrażone m.in. w interpretacji indywidualnej z 8 marca 2016 r. (nr IPPP2/4512-1272/15-4/MJ). W niej organ odmówił prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z inwestycją, którą podatnik podjął na podstawie deklaracji zwiększenia zamówień przez jednego z kontrahentów.

Przytoczone powyżej orzecznictwo jednoznacznie potwierdza, że w przypadku, gdy inwestycja została zaniechana z przyczyn niezależnych od podatnika, powinien on zachować prawo do odliczenia VAT związanego z wydatkami poniesionymi na inwestycję. W takim przypadku zawsze należy pamiętać także o odpowiednim udokumentowaniu przesłanek podjęcia przedsięwzięcia. Jednak w sytuacji, gdy zaniechanie inwestycji wiąże się z ryzykownym działaniem po stronie podatnika, prawo do odliczenia może zostać zakwestionowane.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy