Czytasz dzięki

Nieudana próba wybicia WIG20, mocne zwyżki akcji CCC

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 30-04-2020, 17:58

Czwartkowy handel na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,16%, podczas gdy mWIG40 podbił o 0,07%, a sWIG80 wzrósł 0,48%.

Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,415 mld PLN, z czego 1,191 mld PLN to sam WIG20. Najsłabszym sub-indeksem był dziś WIG-Spożywczy (spadek -3,11% wynikający ze spadku ponad 5% Kernela). Na drugiej stronie szali widniał WIG-Telekomy ze zwyżką 2,99% (Play +6,2% OPL2,2%).

Poranne otwarcia w Europie sugerowały kontynuację ruchu wzrostowego z wtorku, również na WIG20. Po wyższych otwarciach indeksy zaczęły się jednak powoli zsuwać, co docelowo przyniosło spadek o 2% niemieckiego DAX'a. Dzisiejsza sesja skupiona była na posiedzeniu EBC oraz popołudniowym wskazaniu z amerykańskiego rynku pracy. Europejski Bank Centralny pozostawił stopy bez zmian (oczekiwane) oraz wprowadził program PELTRO mający zagwarantować płynność bankom w przypadku „pandemic emergency”. W zakresie danych z USA możemy już mówić o ponad 30 mln bezrobotnych, co w połączeniu ze słabymi danymi dot. wydatków schłodziło nieco Wall St. Globalne nastroje częściowo kształtowane są też przez kolejne doniesienia dot. Gilead gdzie FDA może zatwierdzić stosowanie w USA leku remdesivir w przypadkach awaryjnych, związanych z COVID-19.

Lokalnie, przed sesją, poznaliśmy sporo raportów finansowych podsumowujących rok 2019r. Zwyczajowo wyniki te mają istotny wpływ na kursy, jednak obecnie wydaje się, iż po zmianie układu makro, są częściowo pomijane przez inwestorów. Warto jednak wspomnieć o dość chłodnym przyjęciu wyników za IV kw. na walorach Playwaya (-5,45%). W zakresie WIG20 najmocniejsze wzrosty zanotowały dziś akcje CCC (+11,44%). Wyraźne podbicie możemy tłumaczyć wczorajszymi doniesieniami o przyspieszeniu otwarcia galerii oraz informacjach o uplasowaniu emisji akcji po 37 PLN. Rynek spekuluje także o zamykaniu pozycji krótkich (tzw. short squeeze). Co ciekawe ruch korygujący zanotowały dziś walory LPP (-4,27%), które były dziś najsłabszą składową WIG20. Na szerokim rynku warto wspomnieć o przejściowych, ponad 34%, wzrostach akcji Jujubee po tym jak emitent poinformował o pracach nad grą związaną z COVID19. Mocniejsze ruchy korygujące, po ostatnich wzrostach, obserwowaliśmy na walorach XTB (-9,41%) oraz Ultimate Games (-9,09%).
Z rynkowego punktu widzenia możemy mówić o straconej szansie na wybicie na WIG20. W czasie gdy DAX czy SPX testowały najwyższe poziomy od marcowych spadków to krajowy indeks konsolidował w zakresie 1550-1670 pkt. Dziś byliśmy świadkami próby wybicia przez wspomniany opór (lokalne maksimum to 1682 pkt.) jednak przy korekcie na parkietach zagranicznych wątpliwym jest aby ruch ten był kontynuowany.
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane