Nieudany koniec dobrego kwartału

Marek Druś
opublikowano: 01-10-2009, 00:00

Europejskie rynki kończyły ostatnie sesje września spadkami. Przesądził o tym znów negatywny impuls z USA. Wcześniej w Paryżu, Londynie i Frankfurcie niewielką przewagę miał popyt, a DJ Stoxx 600 zmierzał do udanego zamknięcia jednego z najlepszych kwartałów w dekadzie, w którym jego wartość wzrosła o 17 proc. W ostatniej fazie notowań spadały niemal wszystkie z 18 indeksów branżowych. Najlepiej wypadł wskaźnik spółek ubezpieczeniowych, a najgorzej — banków, spółek surowcowych i telekomunikacyjnych. We Frankfurcie mocno taniał Bayer. Analitycy UBS obniżyli jego rekomendację, twierdząc, że większość pozytywnych impulsów przewidzianych w tym roku miało już miejsce.

W USA inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje po publikacji PMI Chicago. Indeks aktywności przemysłu przetwórczego na środkowym zachodzie USA spadł w sierpniu, a oczekiwano wzrostu. Potężny spadek zaliczył CIT. W prasie pojawiły się doniesienia, że jeden z największych w USA pożyczkodawców może wkrótce zbankrutować lub stać się własnością wierzycieli. Najwyższy kurs od prawie roku notował Nike. Największy na świecie producent butów sportowych osiągnął w minionym kwartale wyższy zysk, niż oczekiwano.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu