Niewielka zmienność na rynkach

Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 28-09-2017, 16:45
aktualizacja: 28-09-2017, 16:47

Po dobrej końcówce wczorajszej sesji amerykańskiej, sesja azjatycka nie przyniosła już tak jednolitego sentymentu. Indeks Hang Seng radził sobie najsłabiej tracąc 0,8%. Lepiej zakończył notowania Shanghai Composite, który cofnął się jedynie o 0,2%. Osłabiający się jen wspierał natomiast japoński indeks Nikkei powodując jego wzrost o 0,5%.

Wczoraj paliwa do wzrostów amerykańskich indeksów dostarczył Donald Trump, który przedstawił zarys reformy podatkowej. Ustawa ta uwzględnia obniżenie podatku CIT z 35% do 20%, a także zmniejszenie ilości progów podatkowych z 7 do 3 (12%, 25% i 35%). Kwota wolna od podatku ma zaś podwyższona zostać do 12 tys. dolarów (24 tys. w przypadku małżeństw). I chociaż informacje te brzmią bardzo pozytywnie dla spółek, zwłaszcza tych, które wchodzą w skład głównych indeksów w USA to inwestorzy mieli już sporo czasu, aby zdyskontować (przynajmniej w części) taką reformę, gdyż Trump obiecywał ją już podczas kampanii wyborczej. Dlatego też widzimy pewne pozytywne reakcje, jednak obyło się bez euforii. Rynki podchodzą do planu prezydenta z pewną ostrożnością, gdyż pomimo że Republikanie posiadają większość w obu izbach Kongresu to już raz w przypadku próby zmiany Obamacare historia pokazała, że przejście ustawy może nie być takie łatwe. Dziś giełdy pomimo nieco lepszego ostatecznego odczytu PKB (rewizja z 3% do 3,1% w II kwartale) otwierają się z lekkim minusem.

W Europie sesja przebiegła natomiast bardzo spokojnie, a główne indeksy bez większych wahań pozostają blisko miejsc, w których się otwarły, czekając na fundamentalne bodźce. Niemiecki DAX30 jako jedyny wyróżnia się wzrostem powyżej 0,3%. Reszta giełd pozostaje w przedziale od 0,0 do 0,1%. Do tej tendencji nie wpisuje się po raz kolejny WIG20, któremu nie pomaga nawet dzisiejsze osłabiania się dolara. Indeks blue chipów traci jeszcze przed końcem sesji 0,3%. Na polskim parkiecie wyróżnia się spółka Alior Bank z zyskiem 3,3%, która stanowi przeciwwagę dla spółki CCC, która po wczorajszej bardzo dobrej sesji oddała dzisiaj całe wczorajszej wzrosty i zakończy dzień w okolicy -3,4%. Wszystko wskazuje na to, że również i ostatni dzień tego tygodnia przebiegnie na wszystkich światowych giełdach w podobnych nastrojach jakie mogliśmy obserwować dzisiaj, gdyż kalendarz na piątek nie obfituje w zbyt znaczące wydarzenia makroekonomiczne.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane