Niewielka zmienność na rynkach

Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 28-09-2017, 16:45
aktualizacja: 28-09-2017, 16:47

Po dobrej końcówce wczorajszej sesji amerykańskiej, sesja azjatycka nie przyniosła już tak jednolitego sentymentu. Indeks Hang Seng radził sobie najsłabiej tracąc 0,8%. Lepiej zakończył notowania Shanghai Composite, który cofnął się jedynie o 0,2%. Osłabiający się jen wspierał natomiast japoński indeks Nikkei powodując jego wzrost o 0,5%.

Wczoraj paliwa do wzrostów amerykańskich indeksów dostarczył Donald Trump, który przedstawił zarys reformy podatkowej. Ustawa ta uwzględnia obniżenie podatku CIT z 35% do 20%, a także zmniejszenie ilości progów podatkowych z 7 do 3 (12%, 25% i 35%). Kwota wolna od podatku ma zaś podwyższona zostać do 12 tys. dolarów (24 tys. w przypadku małżeństw). I chociaż informacje te brzmią bardzo pozytywnie dla spółek, zwłaszcza tych, które wchodzą w skład głównych indeksów w USA to inwestorzy mieli już sporo czasu, aby zdyskontować (przynajmniej w części) taką reformę, gdyż Trump obiecywał ją już podczas kampanii wyborczej. Dlatego też widzimy pewne pozytywne reakcje, jednak obyło się bez euforii. Rynki podchodzą do planu prezydenta z pewną ostrożnością, gdyż pomimo że Republikanie posiadają większość w obu izbach Kongresu to już raz w przypadku próby zmiany Obamacare historia pokazała, że przejście ustawy może nie być takie łatwe. Dziś giełdy pomimo nieco lepszego ostatecznego odczytu PKB (rewizja z 3% do 3,1% w II kwartale) otwierają się z lekkim minusem.

W Europie sesja przebiegła natomiast bardzo spokojnie, a główne indeksy bez większych wahań pozostają blisko miejsc, w których się otwarły, czekając na fundamentalne bodźce. Niemiecki DAX30 jako jedyny wyróżnia się wzrostem powyżej 0,3%. Reszta giełd pozostaje w przedziale od 0,0 do 0,1%. Do tej tendencji nie wpisuje się po raz kolejny WIG20, któremu nie pomaga nawet dzisiejsze osłabiania się dolara. Indeks blue chipów traci jeszcze przed końcem sesji 0,3%. Na polskim parkiecie wyróżnia się spółka Alior Bank z zyskiem 3,3%, która stanowi przeciwwagę dla spółki CCC, która po wczorajszej bardzo dobrej sesji oddała dzisiaj całe wczorajszej wzrosty i zakończy dzień w okolicy -3,4%. Wszystko wskazuje na to, że również i ostatni dzień tego tygodnia przebiegnie na wszystkich światowych giełdach w podobnych nastrojach jakie mogliśmy obserwować dzisiaj, gdyż kalendarz na piątek nie obfituje w zbyt znaczące wydarzenia makroekonomiczne.

Wszelkie decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych informacji lub analiz podejmowane są wyłącznie na własne ryzyko. Powyższa informacja nie stanowi rekomendacji indywidualnej, a jakiekolwiek przedstawione w niej dane i analizy nie odnoszą się do indywidualnych celów inwestycyjnych, potrzeb ani indywidualnej sytuacji finansowej osób, którym zostały przedstawione.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Daniel Schittek, Analityk Rynków Finansowych XTB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu