Niewielki wzrost europejskiego rynku akcji

opublikowano: 27-01-2023, 11:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 spadał krótko po otwarciu piątkowe sesji o 0,2 proc. Odrobił jednak straty i po godzinie handlu notuje niewielki, 0,1 proc. wzrost.

Europejscy inwestorzy mierzą się z falą ostatnich danych makro i wyników kwartalnych spółek. Nie zapominają także o zbliżających się decyzjach banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami indeksów, ale po jej zamknięciu duże rozczarowanie wywołały wyniki i prognozy Intela, co grozi zwiększoną podaż akcji spółek półprzewodnikowych. W handlu międzysesyjnym akcje Intela taniały o prawie 10 proc. Taka przecena mocno pociągnęłaby w dół Średnią Przemysłową Dow Jones. Wyraźnie spadają także ceny akcji m.in. spółek AMD i NVIDIA.

Popyt przeważa w 10 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Największym cieszą się akcje dostawców dóbr codziennego użytku (0,5 proc.), spółek budowlanych (0,6 proc.) i naftowych (1,4 proc.). Najsłabsze są segmenty turystyczno-wypoczynkowy (-0,2 proc.), spółek spożywczych (-0,3 proc.) i handlu detalicznego (-0,5 proc.).

W Londynie FTSE100 rośnie o 0,2 proc., drożeje 51 spółek z indeksu. W Paryżu CAC40 zyskuje 0,1 proc. przy rosnących kursach 21 z 40 spółek. We Frankfurcie DAX także rośnie o 0,1 proc. Drożeją akcje 26 z 40 niemieckich blue chipów, a najmocniej Zalando (2,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane