Niewielkie spadki na europejskich giełdach

WST
opublikowano: 22-07-2009, 12:39

Po siedmiu z rzędu wzrostowych sesjach, w  środę na europejskich parkietach notowania toczą się pod dyktando strony podażowej. Presja obozu niedźwiedzi jest jednak – przynajmniej do godzin południowych – niezbyt bolesna. Co jakiś czas wskaźniki na trzech największych rynkach Starego Kontynentu podejmują próby odbicia, choć cały czas w czerwonych regionach.

Wśród handlujących ścierają się nadzieje związane z wynikami kwartalnymi spółek, a obawami o kondycję światowej gospodarki. Te ostatnie mogą potwierdzać najnowsze dane makro. Zamówienia w przemyśle eurolandu w maju zmniejszyły się o 0,2 proc. podczas gdy analitycy liczyli na zwyżkę rzędu 1,9 proc.

Nerwowość wśród handlujących wzmogła niepewność panująca na rynku surowcowym. Po kilku dniach zwyżki cen ropy i metali dzisiaj obserwujemy korektę co z miejsca znalazło przełożenie na wyceny akcji spółek reprezentujących sektor wydobywczo-paliwowy. Tanieją m.in. walory BHP Billiton i Rio Tinto.

W przeciwieństwie do wtorku, dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed przed komisją senacką nie powinno mieć większego wpływu na zachowanie inwestorów. Trudno bowiem przypuszczać by powiedział coś zupełnie nowego.

Uwaga graczy skupia się więc na raportach kwartalnych spółek. O blisko 5 proc. zniżkuje kurs papierów Lonza Group. Szwajcarski producent składników wykorzystywanych w farmacji, numer „1” na świecie zaskoczył In minus informacją o 55 proc. spadku zysku w pierwszym półroczu. Winą za to obarczył spadek zamówień od koncernów farmaceutycznych i wysokie koszty otwarcia nowych zakładów.

Pod kreską toczy się wymiana papierów Axa, drugiego pod względem wielkości ubezpieczyciela na Starym Kontynencie. Analitycy Cazenove obniżyli mu rekomendację z „zgodnie z rynkiem” do „nidoważaj”.

Po przeciwnej stronie parkietu znalazły się akcje TomTom, zaliczając ponad 7 proc. aprecjację. Reprezentująca branżę technologiczną spółka zarabiając 19,9 mln EUR w drugim kwartale przebiła prognozy specjalistów.
Cieszyć się mogą także udziałowcy Tele2. Szwedzki operator telekomunikacyjny wyszedł na plus w poprzednim kwartale. Zarobił 1,14 mld SEK wobec straty rok wcześniej na poziomie 54 mln SEK. Analitycy liczyli na zysk wysokości 945 mln SEK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niewielkie spadki na europejskich giełdach