Niewielkie umocnienie złotego

Marek Rogalski
opublikowano: 21-12-2010, 15:48

Wtorek przyniósł nieznaczne umocnienie naszej waluty. Po południu notowania euro spadły poniżej 3,99 zł, a dolar obniżył się do 3,0250 zł. Nadal drogi pozostaje szwajcarski frank, oscylujący w  okolicach 3,16 zł.

To - po części - wynik braku spadku notowań EUR/USD, po tym, jak rano agencja Moody’s umieściła rating Portugalii na liście obserwacyjnej z tendencją do jego obniżenia. Brak pesymistycznej reakcji można jednak dość prosto wytłumaczyć – inwestorzy nie są skłonni do otwierania nowych krótkich pozycji w euro przed okresem świąt i generalnie przed końcem roku. Inna sprawa to brak istotnych publikacji w kalendarzu. Ważne informacje z USA pojawią się dopiero jutro (PKB za III kwartał i dynamika sprzedaży domów na rynku wtórnym) i w czwartek (cotygodniowe bezrobocie, zamówienia na dobra trwałego użytku, dochody i wydatki Amerykanów, nastroje konsumenckie i sprzedaż nowych domów). Oczekuje się, że będą one dobre, co może teoretycznie powinno umocnić dolara. Na razie jednak EUR/USD pozostaje w przedziale 1,31 (wsparcie) i 1,32 (opór). O godz. 14:46 kurs oscylował wokół 1,3170.

EUR/USD: Wskaźniki 4-godzinowe sugerują, iż obserwowana konsolidacja może przerodzić się w kolejnych godzinach w jakąś próbę odbicia w górę. Linia trendu spadkowego przebiegająca po szczytach z 14 i 17 grudnia znajduje się obecnie w okolicach 1,3240-50. Teoretycznie więc scenariusz fałszywego naruszenia 1,32 i zwyżki w w/w okolice nie jest tak zupełnie wykluczony. Z drugiej strony fundamentalnie nie ma zbyt wielu powodów do większej zwyżki EUR i scenariusz spadku do 1,30 w kolejnych dniach jest dość prawdopodobny.

Marek Rogalski 
Analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących  instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane