Niewielkie wzrosty na GPW, tylko Kopex zyskał aż 42,5 proc.

17-06-2003, 17:06

Wtorkowa sesja w warszawskim parkiecie zakończyła się niewielkimi wzrostami indeksów, wywołanymi pozytywnym klimatem na głównych parkietach Starego Kontynentu. Europejskie rynki wzrosły po poniedziałkowych zwyżkach na Wall Street, podczas których amerykański indeks Dow Jones osiągnął najwyższy poziom od roku. Inwestorzy coraz mocniej liczą, że amerykańskie ożywienie gospodarcze przełoży się na zyski spółek, co widać w zwiększonym popycie na akcje. Pozytywne nastroje, które objęły spółki motoryzacyjne i finansowe, przeniosły się również na warszawski parkiet. Jednak popyt widoczny na giełdach zachodnioeuropejskich, tylko częściowo ożywił GPW, gdyż obroty osiągnęły poziom jedynie 166 mln zł.

Niekwestionowanym liderem wzrostów był katowicki Kopex, który zyskał aż 42,5 proc. Spółka finalizuje podpisanie trzech lukratywnych kontraktów w Serbii, Iranie i Wietnamie. Kopex ma na tych umowach uzyskać 130 mln dolarów przychodów, a dodatkowo negocjuje budowę elektrowni za 300 mln dolarów.

W ostatnich dniach Kopex zakończył realizację wartego 100 mln zł kontraktu w rumuńskim górnictwie węgla kamiennego. W piątek inwestorom przekazano zmodernizowany zakład przeróbki mechanicznej węgla w Coroesti.

Sporym popytem cieszyły się akcje BPH PBK, który zyskał ponad 3 proc. Banki wracają do łask inwestorów, gdyż rynek oczekuje, że zbliżające się dane makroekonomiczne potwierdzą ożywienie gospodarcze, co przełoży się na poprawę kondycji sektora finansowego. Pozytywny wpływ na sektor miały oczekiwania rynku dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej i dane o inflacji, utrzymujące szanse na kolejna redukcję stóp procentowych. Z drugiej strony aktywność graczy ograniczył zbliżający się długi weekend, co nie sprzyja podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Spore zainteresowanie towarzyszyło akcjom Prokomu i Computerlandu. Dwaj liderzy rynku IT w Polsce powołali RUM IT oraz C2 — dwie wspólne spółki informatyczne do obsługi projektów IT finansowanych z offsetu. Firmy podzieliły się udziałami po połowie. Realizacja projektów powinna zacząć się w drugiej połowie roku, a przychody z tego tytułu pojawią się w czwartym kwartale 2003 r. Jednak na uwadze inwestorów zyskał tylko Computerland, gdyż Prokom zakończył dzień na niewielkim minusie.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niewielkie wzrosty na GPW, tylko Kopex zyskał aż 42,5 proc.