Niewielkie wzrosty po zmiennej sesji w USA

opublikowano: 18-08-2022, 22:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Średnia Przemysłowa Dow Jones rosła na zamknięciu czwartkowej sesji o mniej niż 0,1 proc. S&P500 i Nasdaq zyskały po 0,2 proc.

Czwartkowa sesja na amerykańskich rynkach akcji była zmienna, czemu sprzyjał niski wolumen handlowanych akcji, w przypadku S&P500 o 20 proc. poniżej średniej z 30 dni. Inwestorów nie wystraszyły wypowiedzi szefów regionalnych Fed. James Bullard, szef Fed w St. Louis, opowiedział się za podwyżką stóp o 75 pkt. bazowych we wrześniu. Neel Kashkari, szef Fed w Minneapolis natomiast przyznał, że nie wiadomo, czy zacieśnianie polityki monetarnej nie doprowadzi do recesji. Esther George, szefowa Fed w Kansas City wytknęła rynkowi zbytni optymizm polegający na oczekiwaniu łagodniejszej polityki banku centralnego w przekonaniu, że inflacja będzie spadać. Dane makro publikowane w czwartek wywołały mieszane nastroje. Po raz pierwszy od trzech tygodni spadła liczba tzw. nowych bezrobotnych, pierwszy raz od trzech miesięcy wzrósł wskaźnik aktywności przemysłu w regionie Filadelfii. Z drugiej jednak strony, szósty miesiąc z rzędu i najniżej od 2 lat spadła sprzedaż domów na rynku wtórnym. Drożały obligacje USA, umacniał się dolar. Drugi dzień z rzędu wrosła cena ropy, co jak zwykle sprzyjało notowaniom spółek z segmentu energii, najmocniej rosnącemu przez całą sesję.

Zdrożało 16 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones, a najmocniej rósł kurs Cisco Systems (5,8 proc.). Gigant IT był także w piątce najmocniej drożejących spółek z S&P500 i wyróżniał się największym wzrostem kursu wśród 20 najwięcej wartych spółek z Nasdaq. Inwestorów zachęciła do kupowania jego akcji optymistyczna prognoza kwartalnej sprzedaży. Oprócz Cisco w trójce najmocniej drożejących blue chipów znalazły się jeszcze koncern naftowy Chevron (1,8 proc.) i producent mikroprocesorów Intel (1,2 proc.).

Wzrosły kursy 62 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 7 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek IT (0,5 proc.) oraz energii (2,5 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty ochrony zdrowia (-0,4 proc.) i nieruchomości (-0,75 proc.).

Zdrożało niespełna 51 proc. z ponad 3,7 tys. spółek z Nasdaq Composite. Wśród tych o największej kapitalizacji rosły kursy zdecydowanej większości. W grupie FAANG najmocniej drożał Netflix (1,7 proc.), jako jedyne taniały Apple (-0,2 proc.) i Meta Platforms (-0,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane