Niewielkie zmiany na głównych parkietach Europy

Paweł Kubisiak
opublikowano: 04-09-2003, 20:02

Główne parkiety Starego Kontynentu zakończyły środowe sesje niewielkimi zmianami indeksów. Inwestorzy postanowili odpocząć po ostatniej, czterotygodniowej fali wzrostów, które wyniosły kluczowe indeksy do poziomu najwyższego w tym roku. Na zamknięciu czwartkowej sesji paryski CAC 40 stracił 0.35 proc., brytyjski FTSE spadł o 0.31 proc., ale niemiecki DAX zyskał 0,58 proc.

Na rynku dominowały przez cała sesję mieszane nastroje. Gracze nie zareagowali na decyzje banków centralnych Eurolandu i Anglii, które zgodnie z oczekiwaniami pozostawiły stopy procentowe na nie zmienionym poziomie.

Po stronie spadków znalazły się akcje detalistów i spółek motoryzacyjnych. W dół poszły akcje DaimlerChryslera który poinformował o sierpniowym spadku udziału w amerykańskim rynku. Przecenę w sektorze detalicznym wywołał francuski Pinault-Printemps-Redoute, który stracił 4 proc. po informacji o gorszych od oczekiwań wynikach półrocza. Detalista zanotował aż 30 proc. spadek zysku operacyjnego wobec ubiegłego roku. Prawie 7,5 proc. stracił holenderski Ahold, który ma nowy zarząd.

Ponad 1 proc. zyskały papiery Deutsche Banku po zapowiedzi wykupienia przez spółkę ok. 58 mln akcji. Niemiecki lider wywołał wzrosty w całym sektorze – kurs Hypovereinsbanku wzrósł ponad 3,5 proc., a Commerzbank zarobił przeszło 2 proc.

W mieszanych nastrojach zakończyli dzień ubezpieczyciele. Brytyjski Royal & Sun Alliance Insurance stracił prawie 14 proc. Jeden z największych europejskich ubezpieczycieli ostrzegł o możliwości utworzenia w trzecim kwartale rezerw w wysokości 800 mln GBP. Jednocześnie zapowiedział emisję papierów o wartości 960 mln GBP. Jednak akcje pozostałych spółek z branży cieszyły się dużym popytem, w tym Swiss Re, jednego z największych reasekuratorów i Munich Re, lidera branży.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niewielkie zmiany na głównych parkietach Europy