"Niezawisimaja Gazieta": Bałtowie chcą pozbawić Moskwę gazociągu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 11:40

Kraje bałtyckie chcą storpedować budowę Gazociągu Północnego, o którym porozumienie podpisano 8 września w Berlinie w obecności niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - informuje w środę "Niezawisimaja Gazieta".

Kraje bałtyckie chcą storpedować budowę Gazociągu Północnego, o którym porozumienie podpisano 8 września w Berlinie w obecności niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera i rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - informuje w środę "Niezawisimaja Gazieta".

    Moskiewski dziennik podaje, że litewski premier Algirdas Brazauskas zamierza podnieść kwestię bałtyckiego gazociągu podczas sesji Rady Nordyckiej, która zbierze się w październiku w Rejkjawiku. Ten sam temat - jak zaznacza "Niezawisimaja Gazieta" - Wilno chce też przedyskutować na forum Rady Państw Morza Bałtyckiego, w której zasiadają także Rosja i Niemcy.

    "Szef rządu litewskiego oświadczył, że +morze należy do wszystkich krajów przybrzeżnych, a nie tylko do jednego czy dwóch państw+" - pisze dziennik, dodając, że Brazauskas uzasadnia swoje stanowisko obawami o środowisko naturalne.

    Według "Niezawisimej Gaziety", "organizatorzy wystąpień przeciwko budowie gazociągu pokładają wielkie nadzieje w krajach skandynawskich, znanych z wyczulenia na sprawy ekologii". "Szwecja na razie zgodziła się tylko na badania geologiczne dna morskiego w pobliżu Gotlandii, gdzie ma przebiegać rura, ale nie na jej ułożenie" - dodaje dziennik.

    Zdaniem "Niezawisimej Gaziety", "snute przez Bałtów plany uczynienia z budowy bałtyckiego gazociągu problemumiędzynarodowego mogą otrzymać poważne wsparcie ze strony Warszawy, gdzie do władzy doszły partie, których przywódcy występowali przeciwko temu projektowi jeszcze bardziej kategorycznie, niż prezydent (Aleksander) Kwaśniewski".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane