"Niezawisimaja Gazieta": minister obrony Rosji zapewni Europie gaz

(Tadeusz Stasiuk)
01-11-2006, 17:49

Gazociąg Północny, omijający trzy kraje bałtyckie i Polskę, będzie głównym elementem umacniania pozycji Rosji w Europie.

Gazociąg Północny, omijający trzy kraje bałtyckie i Polskę, będzie głównym elementem umacniania pozycji Rosji w Europie - ocenia w środę "Niezawisimaja Gazieta", podsumowując wizyty rosyjskiego wicepremiera i ministra obrony Siergieja Iwanowa w Szwecji oraz Norwegii.

"Tylko ona (Rosja) będzie mogła regulować +gazowy kurek+" - podkreśla moskiewski dziennik.

Budowa tej magistrali, która przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączy Rosję i Niemcy, była jednym z głównych tematów rozmów Iwanowa w Sztokholmie i Oslo. Szef resortu obrony Rosji bawił tam od 30 października do 1 listopada. W stolicy Szwecji ujawnił plany udziału okrętów wojennych Floty Bałtyckiej w układaniu bałtyckiej rury.

"Gazprom jest jednym z największych koncernów na świecie, jednak nie ma własnej floty. I nie sądzę, że powinien takową tworzyć. Dlatego będziemy angażować okręty hydrograficzne Floty Bałtyckiej do określania współrzędnych przy układaniu rur z dokładnością do jednego metra" - poinformował Iwanow.

"Będziemy także wykorzystywać bezzałogowe podwodne aparaty pływające i manipulatory do kontrolowania jakości prac. Flota Bałtycka będzie także zapewniać przestrzeganie wszelkich norm ekologicznych i opracowywać prognozy pogody w rejonach układania magistrali, w miarę postępu prac" - dodał minister.

Według "Niezawisimej Gaziety", "można nie wątpić, że Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej również po zakończeniu budowy gazociągu będzie go kontrolować i ochraniać".

Zdaniem dziennika, "gdy minister obrony łączy problemy gospodarcze i wojskowe, to jest to niedwuznaczny sygnał, że jesteśmy gotowi użyć siły dla obrony swoich interesów i dlatego lepiej byśmy żyli w zgodzie".

"O ile stosunki (Rosji) z Waszyngtonem ostatnio uległy nieco ochłodzeniu, o tyle w Europie Moskwa próbuje budować nowy system zaufania i współpracy. Jedyne kraje, z którymi się to nie udaje - to Polska, Litwa, Łotwa i Estonia" - konstatuje "Niezawisimaja Gazieta".

W jej opinii, "w ostatnich kilku latach Rosja stała się inna - silniejsza, bardziej niezależna i zdecydowana". "Nie można się z tym nie liczyć" - podkreśla dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" wskazuje, że Rosja "otrzymała nowe dźwignie wpływu - gazociągi, a punktem wsparcia dla tych dźwigni stanie się potencjał militarny".

"Ci, którzy chcą, mogą się przyłączyć. Określiwszy wcześniej, czyje interesy są mu bliższe - własnego bezpieczeństwa energetycznego, czy krajów bałtyckich i Polski" - radzi rosyjski dziennik w komentarzu zatytułowanym "Minister obrony zapewni Europie gaz".(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / "Niezawisimaja Gazieta": minister obrony Rosji zapewni Europie gaz