Czytasz dzięki

Niezwykłe odkrycie na Wiejskiej (GALERIA)

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
opublikowano: 30-03-2016, 15:19

Przedwojenne zastawy stołowe oraz drobne przedmioty metalowe zostały odsłonięte w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przy ul. Wiejskiej w Śródmieściu Warszawy.

W dniu 14 marca przy ulicy Wiejskiej w miejscu dotychczasowego parkingu rozpoczęto badania archeologiczne prowadzone na wniosek Kancelarii Sejmu, która wkrótce rozpocznie tam budowę nowego gmachu dla Komisji Sejmowych. Już cztery dni później Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków otrzymało od kierownika badań wiadomość o odsłonięciu pozostałości piwnic przedwojennych zabudowań. O budynkach mieszkalnych na tym obszarze wiadomo było m.in. dzięki historycznym zdjęciom lotniczym. Niespodziewanym odkryciem były natomiast zachowane w doskonałym stanie przedmioty codziennego użytku, m.in. zastawy stołowe porcelanowe i kryształowe (niemal kompletne), pojedyncze porcelanowe naczynia, wazony itp. W jednym z naczyń (cukiernicy) znajdowała się zwinięta gazeta, która na etapie konserwacji zostanie wydobyta. Umieszczona na niej data pozwoli na szacunkowe określenie, kiedy odkryte przedmioty trafiły do piwnicy.

Wyświetl galerię [1/5]

Przedmioty znalezione na terenie prac archeologów przy ul. WIejskiej.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Zastawy pochodzą m.in. z manufaktur Rosenthal, Thomas Bavaria (datowane na lata 1908–1939 r.), Shumann Bavaria (wyprodukowane w latach 1932–1944), Pirkenhammer Czechoslovakia (powstałe w latach 1918–1938). Ponadto natrafiono na różnego rodzaju metalowe narzędzia, w tym klucze i pilniki.

Odkrycie to jest zaskakujące i wyjątkowe, szczególnie biorąc pod uwagę zniszczenia jakim uległa w czasie wojny Warszawa. Przypadek ten wskazuje na konieczność uwzględnienia prowadzenia wyprzedzających prac wykopaliskowych przede wszystkim na terenach, gdzie znajdowała się przedwojenna zabudowa. Prowadzenie badań w formie nadzorów archeologicznych, jak pokazuje ten przykład, byłoby niewystarczające. Odkryte relikty zabudowy zadokumentowane byłyby prawdopodobnie w sposób powierzchowny, a ciężki sprzęt pracujący na budowie najpewniej zniszczyłby znajdujące się w piwnicach przedmioty. Być może zabytki te mogłyby w ogóle nie zostać wydobyte.

Aby umożliwić jak najlepsze rozpoznanie nawarstwień kulturowych, zgodnie z załączonym do wniosku programem badań, w pierwszej kolejności zostanie otwartych dziewięć wykopów sondażowych. W późniejszym etapie, już po wykonaniu ścianek szczelinowych, przeprowadzone zostaną dalsze szerokopłaszczyznowe badania na całym obszarze inwestycji. Wydobyty materiał zabytkowy poddany będzie wstępnym zabiegom konserwatorskim i zinwentaryzowany. Dodatkowo archeolodzy będą korzystać z wykrywaczy metalu. Badania te prowadzone są na najwyższym poziomie (poprzez zastosowanie nowoczesnych metod dokumentacji – m.in. skaning laserowy oraz fotogrametria) i można się spodziewać dalszych odkryć, o których będziemy na bieżąco informować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Polecane