Nigeryjski wzrost gospodarczy pozostaje w tyle za resztą Afryki

  • Paweł Makosz
opublikowano: 15-06-2021, 15:11

Nigeryjski wzrost gospodarczy pozostaje w tyle za resztą Afryki Subsaharyjskiej. Sytuacja przekłada się na inflację żywności, zwiększony brak bezpieczeństwa i rosnące ubóstwo.

Tyrone Siu / Reuters / Forum

Przewidywany wzrost PKB dla Nigerii na 2022 rok wynosi 2,1 proc. W przypadku całej Afryki Subsaharyjskiej szacunki na ten rok wynoszą 4 proc.

Główny ekonomista Nigerii, Marco Hernandez, powiedział, że inflacja, zwłaszcza w cenach żywności, pogłębia ubóstwo. Żywność odpowiadała za prawie 70 proc. całkowitego wzrostu inflacji w Nigerii w ciągu ostatniego roku.

Kryzys wywołany przez COVID-19 może doprowadzić do tego, że do 2022 roku ponad 11 mln Nigeryjczyków popadnie w ubóstwo, a łączna liczba osób zaklasyfikowanych jako ubogie w tym kraju wyniesie ponad 100 mln. Całkowita liczba ludności szacowana jest na 200 mln.

Bank Światowy przewiduje, że inflacja w Nigerii w 2021 roku wyniesie 16,5 proc. Prognoza dla Afryki Subsaharyjskiej, z wyłączeniem Nigerii, wynosi 5,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Reuters

Polecane