NIK: Były zarząd PLL LOT otrzymał ponad 1 mln CHF od SAirGroup

07-10-2004, 10:27

Ponad 1 mln franków szwajcarskich otrzymali od SAirGroup członkowie byłego zarządu PLL LOT za usługi doradcze w latach 2000-2001 - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli.

Świadczenie usług doradczych przez członków zarządu było sprzeczne z umowami o pracę oraz umowami o zakazie konkurencji, które zawarli z Radą Nadzorczą LOT-u - uznała NIK. Ponadto prezes zarządu na podstawie odrębnej umowy otrzymywał miesięcznie 15 tys. franków szwajcarskich.

W ten sposób SAirGroup zjednywał sobie przychylność członków zarządu. Tutaj następował niewątpliwie konflikt interesów - powiedział dziennikarzom wiceprezes NIK Krzysztof Szwedowski.

Jak zauważa NIK, w tym samym czasie LOT wypłacał miesięczne wynagrodzenie dla dwóch przedstawicieli SAirGroup.

"Łączna miesięczna wysokość tego wynagrodzenia dokładnie odpowiadała kwocie, wypłacanej przez SAirGroup co miesiąc członkom zarządu PLL LOT, i miała stanowić rodzaj rekompensaty dla SAirGroup za koszty, ponoszone na rzecz członków zarządu" - podaje raport NIK.

Szwedowski poinformował też, że Izba negatywnie oceniła przebieg prywatyzacji LOT w latach 1999-2003. Nie zostały zrealizowane cele założone w strategii rządowej. Było to wynikiem między innymi błędnych decyzji ministra skarbu, jego braku rzetelności - powiedział Szwedowski.

Paweł Klimiuk z biura prasowego PLL LOT odmówił komentarza na ten temat i poinformował, że właściwe w tej sprawie jest ministerstwo skarbu.

SAirGroup to holding, z którym LOT podpisał umowę o strategicznej współpracy dotyczącej przystąpienia Polskich Linii Lotniczych do sojuszu Qualiflyer. Holding ten został wybrany na strategicznego inwestora LOT-u, co wiązało się z przystąpieniem LOT-u do sojuszu

Qualiflyer. Spółka zależna od SAirGroup, SAirLine Europe B.V., objęła 30,67 akcji LOT-u - wynika z informacji NIK. Obecnie spółka ta znajduje sie w stanie upadłości.

Według NIK, zamiast zarobić, z majątku Skarbu Państwa do prywatyzacji dołożono nieplanowane wcześniej 264 mln zł, a syndyk masy upadłościowej inwestora strategicznego, posiadając 25,1 proc. akcji spółki, ma istotne uprawnienia decyzyjne, co ogranicza prawa właścicielskie skarbu w stosunku do LOT-u.

Jesienią 2001 z sojuszu wystąpiły Austrian Airlines, w tym samym roku zbankrutowała też belgijska Sabena. Sojusz Qualiflyer rozpadł się, informuje NIK.

W kwietniu 2002 roku LOT sfinalizował negocjacje na temat partnerstwa strategicznego z Lufthansą, decydując się tym samym na przystąpienie do Star Alliance, przypomina raport.

Jak podaje raport NIK, prezesem zarządu LOT-u w latach 1998 - 12 marca 2003 był Jan Litwiński. Funkcję ministra właściwego do spraw skarbu w okresie objętym kontrolą sprawowali: Emil Wąsacz (10.1997-08.2000), Andrzej Chronowski (6.2000-2.2001), Aldona Kamela-Sowińska (2.2001-10.2001), Wiesław Kaczmarek (10.2001-1.2003, Sławomir Cytrycki (1.2003-4.2003), Piotr Czyżewski (od 4.2003 do zakończenia kontroli)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NIK: Były zarząd PLL LOT otrzymał ponad 1 mln CHF od SAirGroup