NIK: nadzór budowlany jest przeciążony i zbiurokratyzowany

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 18:15

Nadzór budowlany został w ostatnich latach obciążony dodatkowymi obowiązkami, w związku z tym na szczeblu powiatowym jest niewydolny i poświęca większość czasu na sprawy administracyjne - powiedział w środę przedstawiciel Najwyższej Izby Kontroli posłom z sejmowej komisji infrastruktury.

Nadzór budowlany został w ostatnich latach obciążony dodatkowymi obowiązkami, w związku z tym na szczeblu powiatowym jest niewydolny i poświęca większość czasu na sprawy administracyjne - powiedział w środę przedstawiciel Najwyższej Izby Kontroli posłom z sejmowej komisji infrastruktury.

    Komisja zapytała NIK o wyniki przeprowadzonej niedawno kontroli w nadzorze budowlanym, a administrację budowlaną o planowane zmiany w organizacji nadzoru.

    Celem niedawnej kontroli NIK była ocena działalności organów nadzoru budowlanego po nowelizacji prawa budowlanego w lipcu 2003 roku. Kontrola wykazała między innymi, że nastąpił wzrost o jedną piątą liczby skarg składanych na legalność i rzetelność działań prowadzonych przez te organy. Skargi te dotyczyły przewlekłości postępowania lub bezczynności.

    Z kontroli wynika, że Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) nie dokonywał okresowych ocen przyjmowania oraz załatwiania skarg i wniosków przez organy niższego stopnia, co było niezgodne z kodeksem postępowania administracyjnego.

    Stwierdzono przypadki niewłaściwych interpretacji przepisów prawa budowlanego, kierowanych przez GINB do organów nadzoru budowlanego niższego stopnia. Skutkowało to zaniechaniem wydawania rozstrzygnięć administracyjnych dotyczących nielegalnego użytkowania obiektów budowlanych.

    Jak poinformowało ministerstwo transportu i budownictwa (MTiB) w informacji przygotowanej dla posłów, resort planuje daleko idące zmiany w organizacji nadzoru, zwłaszcza na podstawowym szczeblu. Blisko 380 powiatowych inspektoratów ma zostać zastąpionych przez około 100 okręgowych inspektoratów. Każdy z nich działać ma naobszarze kilku powiatów.

    Dzięki temu rozwiązaniu środki i etaty przeznaczone dotychczas w powiatowych inspektoratach na ich obsługę administracyjną, przeznaczone zostaną na działalność merytoryczną. Niezbędną obsługę okręgowych inspektoratów mają zapewnić inspektoraty wojewódzkie.

    Utworzenie okręgowych inspektoratów ma zapewnić odpowiednią niezależność tych służb od uwarunkowań lokalnych.

    Resort transportu i budownictwa zaproponował również zmiany prawa budowlanego, zwłaszcza w obszarze utrzymania obiektów budowlanych. Nowe przepisy uściślają zasady odpowiedzialności za bezpieczeństwo w obiektach budowlanych.

    Komisja infrastruktury wystąpiła o te informacje do MTiB i NIK po katastrofie budowlanej w Katowicach, gdzie zawalił się dach hali wystawowej. Zginęło wówczas 65 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane