NIK negatywnie ocenia warunki finansowe prywatyzacji PHS

opublikowano: 25-01-2007, 11:09

MSP nie dopełniło staranności przy wycenie, można było osiągnąć znacznie wyższą cenę akcji, powiedział wiceprezes NIK Jacek Jezierski.

NIK negatywnie oceniła finansowe warunki prywatyzacji PHS, uznając, że były one niekorzystne dla Skarbu Państwa ze względu na zaniżoną o 1,87 mld zł wycenę spółki. Sprawą zajmie się prokuratura. Resort skarbu podziela większość zastrzeżeń NIK. Nabywca PHS nie chce komentować zarzutów Izby.

W przedstawionym w czwartek raporcie Izba uznała, że resort skarbu nie dopełnił staranności przy wycenie i działał zbyt pospiesznie. NIK dobrze ocenia jednak wybór inwestora - Mittal Steel i podkreśla, że prywatyzacja uchroniła huty od upadłości.

"Ministerstwo Skarbu Państwa nie dopełniło staranności przy wycenie, można było osiągnąć znacznie wyższą cenę akcji" - powiedział wiceprezes NIK Jacek Jezierski na konferencji prasowej. Dodał, że Skarb Państwa do tej pory uzyskał ze sprzedaży PHS 6 mln zł, a docelowo ma otrzymać 73 mln zł.

"Wszystkie działania restrukturyzacyjne MSP przed sprzedażą holdingu były prowadzone pospiesznie; podstawowym zarzutem wobec resortu jest to, że wycena akcji nie została zweryfikowana. Resort zlecił ją zarządowi spółki, która nie była zainteresowana najwyższą wyceną. Dla niej ważniejsze było to, ile inwestor będzie mógł włożyć kapitału w już sprywatyzowaną spółkę" - dodał Jezierski.

Rzecznik prasowy MSP Paweł Kozyra poinformował w komunikacie, że: "MSP zapoznało się z wystąpieniem pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym prywatyzacji Polskich Hut Stali (...) trwa analiza sytuacji prawnej wobec doradców, po zakończeniu której nastąpią stosowne kroki".

Według Kozyry, prowadzone są rozmowy z Mittal Steel Holdings, dotyczące stanu wykonywania umowy, w tym opóźnień z wykonaniem zobowiązań inwestycyjnych przez inwestora.

Rozpoczętą w 2003 r. prywatyzację PHS sfinalizowano w marcu 2004 r. Brytyjsko-hinduska grupa LNM Holdings (obecnie Mittal Steel Company) przejęła wówczas blisko 70 proc. akcji koncernu.

Do końca 2007 roku inwestor ma kupić od Skarbu Państwa pozostający w jego rękach pakiet 25 proc. akcji koncernu po cenie nominalnej, czyli 1 zł za akcję. W 2004 r. inwestor zapłacił za akcje PHS niespełna 6 mln zł, wykupując jednak 1,2 mld zł długu firmy, gwarantując spłatę 0,6 mld zł, podnosząc kapitał o 0,8 mld zł i zobowiązując się do 2,4 mld zł inwestycji.

Prezes Meetal Steel Poland i dyrektor generalny Arcelor Mittal na Europę Wschodnią ds. produktów płaskich, Vijay Kumar Bhatnagar powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Katowicach, że rozmowy ze Skarbem Państwa na temat kupna 25 proc. akcji są w toku. Pierwotne plany przewidywały, że Mittal Steel kupi ten pakiet akcji do końca ub.r.

Bhatnagar nie chciał zdradzić szczegółów rozmów; nie powiedział też, czy inwestor jest gotów zapłacić za 25-proc. pakiet nie więcej niż - jak ustalono wcześniej - cenę nominalną, czyli 1 zł za jedną akcję (według prasy pakiet wart jest wielokrotnie więcej - PAP).

Sugestia renegocjacji umowy w tym zakresie znajduje się w raporcie NIK.

Odnosząc się do tej sugestii, resort skarbu w przesłanym PAP komunikacie napisał: "w świetle raportu NIK oraz wspomnianego naruszenia umowy, nie ma podstaw do sprzedaży pozostałych akcji PHS po cenie 1 zł za akcję".

Zarząd Mittal Steel Poland ocenia, że umowa prywatyzacyjna Polskich Hut Stali jest przez inwestora realizowana i nie ma podstaw do jej renegocjacji. "Wierzymy, że braliśmy udział w uczciwym przetargu na prywatyzację firmy, wśród wielu innych podmiotów. Każdy z nich ocenił wartość firmy i złożył ofertę. Nasza została przyjęta na pewnych warunkach, które wypełniliśmy" - skomentował Bhatnagar.

Zaznaczył, że firma nie czuje się upoważniona do komentowania ustaleń NIK - może jedynie mówić o realizacji umowy prywatyzacyjnej ze swojej strony. Podkreślił, że inwestor wywiązuje się zarówno z pakietu socjalnego dla załogi, jak i wielkości inwestycji, których łączna wartość przekroczy 3 mld zł, zamiast uzgodnionych 2,4 mld zł.

Kontrola NIK objęła okres od I półrocza 2000 r. do 2005 r.

W wyniku kontroli Izba skierowała do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczącego zaniżenia wyceny spółki, ceny akcji oraz zatrudnienia doradcy prywatyzacyjnego w trybie niekonkurencyjnym.

Jezierski wyjaśnił, że odpowiedzialność za wynegocjowanie i przyjęcie warunków prywatyzacji ponosi ówczesny minister skarbu państwa, a Rada Ministrów oraz właściwy minister ds. gospodarki - za ich zaakceptowanie. Warunkową umowę sprzedaży akcji PHS podpisał 23 października 2003 r. w imieniu SP, ówczesny minister skarbu Piotr Czyżewski. Finalizacja transakcji nastąpiła 5 marca 2004 r., a stosowne dokumenty podpisali reprezentujący SP ówczesny minister skarbu Zbigniew Kaniewski oraz sekretarz stanu Andrzej Szarawarski.

Szarawarski, odnosząc się do zarzutów NIK, powiedział, że nie wie, na jakiej podstawie NIK wyliczyła kwotę 2 mld zł. "Wycenę przygotowały renomowane firmy, specjaliści od hutnictwa, a nie jeden człowiek" - powiedział PAP Szarawarski.

Podkreślił, że resort wówczas działał "w bardzo skomplikowanych warunkach, kiedy sektor hutnictwa był bardzo zadłużony i działał na krawędzi upadłości". Dodał, że resort działał pod presją czasu, a "hutnictwo było ważnym elementem w obszarze +konkurencyjność+, po przystąpieniu Polski do UE".

W listopadzie 2004 roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wniosła o uchylenie immunitetu poselskiego Szarawarskiemu (SLD) z powodu zamiaru postawienia mu zarzutu przekroczenia uprawnień w związku z prywatyzacją PHS. We wrześniu 2005 roku do sądu trafił akt oskarżenia m.in. przeciwko Szarawarskiemu. W wypowiedziach dla prasy Szarawarski nie zgadzał się z zarzutami.

Na początku ubiegłego roku Samoobrona zgłosiła wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie prywatyzacji PHS.

PHS wytwarza obecnie 74 proc. mocy produkcyjnych polskiego przemysłu stalowego.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane