NIK: Skarb Państwa nie jest zobowiązany do spłaty kredytu dla LFO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 16:09

Skarb Państwa nie jest zobowiązany do spłaty kredytu, udzielonego przez konsorcjum bankowe spółce Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu na budowę fabryki - wykazała kontrola, przeprowadzona przez rzeszowską delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w ministerstwie finansów.

Skarb Państwa nie jest zobowiązany do spłaty kredytu, udzielonego przez konsorcjum bankowe spółce Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu na budowę fabryki - wykazała kontrola, przeprowadzona przez rzeszowską delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w ministerstwie finansów.

    Poinformował o tym PAP w poniedziałek dyrektor rzeszowskiej delegatury NIK, Stanisław Sikora.

    Wyjaśnił, że umowa kredytu, zawarta między LFO a konsorcjum bankowym, wygasła w lutym 1998 r. na skutek niedostarczenia przez kredytobiorcę szeregu dokumentów dot. zabezpieczeń kredytu. Dokumenty te były konieczne do sfinalizowania umowy. Tym samym, wygasła także umowa z lipca 1997 r. dot. poręczenia Skarbu Państwa tego kredytu. Oznacza to, że SP nie jest zobowiązany do spłaty tego kredytu, którego był poręczycielem w 60 proc.

    Spółka Laboratorium Frakcjonowania Osocza, która jako jedyna w kraju miała produkować leki z osocza krwi, zaciągnęła w 1997 r. na budowę fabryki kredyt - ponad 32 mln dolarów. Udzieliło go konsorcjum bankowe, na którego czele stał Kredyt Bank. Gwarancji w 60 proc. udzielał zaś ówczesny rząd Włodzimierza Cimoszewicza, a umowę dotyczącą poręczenia podpisał ówczesny minister finansów, Marek Belka. Spółka wykorzystała 21 mln zł z kredytu; zamiast fabryki wybudowano tylko dwie hale. Produkcja nigdy nie ruszyła, a spółka kredytu nie spłaciła. Banki wezwały Skarb Państwa do zapłaty ponad 16,5 mln dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane