Nikkei i Topix tracą, rynek oczekuje spadku wskaźnika Tankan

opublikowano: 10-12-2004, 08:47

Giełda w Tokio zakończyła piątkowe notowania niewielkimi spadkami głównych indeksów. W całym tygodniu zanotowały one jednak największe straty od 15 października. To skutek rosnących obaw spowolnienia tempa wzrostu drugiej gospodarki świata.

Średnia Nikkei spadła w piątek o 0,2 proc., a w całym tygodniu o 2,9 proc. Topix stracił dziś 0,4 proc. wartości, w ujęciu tygodniowym 2,4 proc.

Japońscy inwestorzy obawiają się pogorszenia koniunktury. W najbliższą środę zostanie podany kwartalny wskaźnik nastrojów biznesu (Tankan). Większość ankietowanych analityków oczekuje jego pierwszego od ponad roku spadku.

Pogorszenie oczekiwań dotyczących perspektyw gospodarki wywołało przecenę akcji banków. W piątek wyraźnie spadły kursy trzech największych przedstawicieli branży: Mizuho Holdings, Mitsubishi Tokyo Financial Group i Sumitomo Mitsui Financial Group.

Przed spadkami obroniły się spółki farmaceutyczne. To skutek wypowiedzi prezesa drugiego w branży Sankyo. Takashi Shoda powiedział, że spółka planuje rozwój przez akwizycje. Akcje Sankyo zdrożały. W górę poszły kursy spółek Yamanouchi i Fujisawa, które planują fuzję w kwietniu przyszłego roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nikkei i Topix tracą, rynek oczekuje spadku wskaźnika Tankan