Nikkei najwyżej od lipca dzięki spókom branży finansowej

(Marek Druś)
opublikowano: 10-02-2005, 08:33

Giełda w Tokio zakończyła czwartkową sesję wzrostem dzięki ożywieniu popytu w końcówce sesji. Średnia Nikkei zakończyła ją na najwyższym poziomie od siedmiu miesięcy. Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się przede wszystkim akcje spółek branży finansowej.

Giełda w Tokio zakończyła czwartkową sesję wzrostem dzięki ożywieniu popytu w końcówce sesji. Średnia Nikkei zakończyła ją na najwyższym poziomie od siedmiu miesięcy. Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się przede wszystkim akcje spółek branży finansowej.

Średnia Nikkei rosła na zamknięciu sesji o 0,7 proc., choć w jej trakcie spadała nawet o 0,5 proc. Indeks osiągnął wartość notowaną ostatnio w połowie lipca 2004 roku. Topix zyskał w czwartek 0,4 proc.

Największym popytem cieszyły się akcje spółek branży finansowej. Popyt wywołały doniesienia prasowe o możliwej fuzji Daiwa Securities Group, jednego z największych japońskich domów maklerskich, i Sumitomo Mitsui Financial Group, czwartego japońskiego banku. Wartość aktywów powstałej po połączeniu spółki szacuje się na ok. 140 bln JPY (ok. 4 bln zł). Akcje obu spółek wyraźnie zdrożały, podobnie jak innych spółek branży finansowej. W górę poszły kursy m.in. Nomura Holdings, UFJ Holdings, Nikko Cordial i Mizuho Financial Group.

Japoński rząd prognozuje, że zamówienia na maszyny wzrosną w obecnym kwartale o blisko 10 proc. Poinformował również, że spadek zamówień w minionym kwartale był niższy niż pierwotnie szacowano. Wywołało to popyt na akcje producentów maszyn. Zdrożały papiery m.in. Tokio Electron, drugiego na świecie dostawcy wyposażenia fabryk chipów. W górę poszedł kurs Fanuc, największego na świecie producenta robotów przemysłowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane