Nikkei najwyżej od maja 2001 roku

(Marek Druś)
opublikowano: 04-10-2005, 08:59

Giełda w Tokio zakończyła wtorkową sesję wyraźnym wzrostem. Nikkei zyskał 1,6 proc. i osiągnął największą wartość od 29 maja 2001 roku. Topix wzrósł o 0,8 proc. Największym popytem cieszyły się akcje spółek technologicznych i eksporterów.

Giełda w Tokio zakończyła wtorkową sesję wyraźnym wzrostem. Nikkei zyskał 1,6 proc. i osiągnął największą wartość od 29 maja 2001 roku. Topix wzrósł o 0,8 proc. Największym popytem cieszyły się akcje spółek technologicznych i eksporterów.

Sprzedaż półprzewodników wzrosła w sierpniu o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. Według analityków, jest prawdopodobne, że osiągnie rekordową wysokość w 2005 roku. Wywołało to zwiększony popyt na akcje spółek branży. Wyraźnie zdrożały papiery Advantest, największego na świecie producenta maszyn stosowanych w fabrykach chipów. Rósł również kurs NEC Electronics, trzeciego japońskiego producenta półprzewodników. Osiągniecie przez dolara najwyższej od 16 miesięcy wartości wobec jena wywołało popyt na akcje eksporterów. W górę poszły ceny akcji koncernów motoryzacyjnych, m.in. Nissana i Hondy. Zwiększyły one w sierpniu sprzedaż w USA w związku ze wzrostem popytu na mniejsze, bardziej ekonomiczne auta.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Nikkei najwyżej od maja 2001 roku