Nikkei spadł aż o 9,60 proc.

MD
24-10-2008, 08:16

Japońscy inwestorzy wpadli w panikę. Nikkei kończył sesję 9,6 proc. spadkiem. To skutek rosnących obaw o wyniki eksporterów. 

Indeks Nikkei miał na zamknięciu najmniejszą wartość od kwietnia 2003 roku. Jest zaledwie o 41 pkt. od dna z 1982 roku. Topix stracił w piątek 7,5 proc. wartości. W całym tygodniu Nikkei stracił 12 proc., a Topix 9,9 proc.

Wyprzedaż akcji wywołały złe wiadomości przekazane przez największe japońskie firmy – globalne marki. Szkodziło również umocnienie jena, co zapowiadało pogorszenie wyników eksporterów. Jen osiągnął największą wartość wobec dolara od sierpnia 1995 roku, a wobec euro był najmocniejszy od sześciu lat.

Sony obniżyło prognozę zysku operacyjnego o 57 proc. i zapłaciło za to 14 proc. spadkiem kursu, który jest już najniższy od 1995 roku. Toyota staniała o ponad 6 proc. po informacji o pierwszym od siedmiu lat spadku sprzedaży aut. O ponad 12 proc. poszły w dół kursy Canona  i Panasonic.

Na pozostałych azjatyckich rynkach panowały równie złe nastroje, co w Tokio. W Seulu były nawet gorsze. Giełda południowokoreańska zakończyła dzień 10,5 proc. spadkiem. W Singapurze na ponad dwie godziny przed końcem handlu główny indeks tracił ponad 7 proc. W Hongkongu po pierwszej części sesji giełda spadała o prawie 5 proc. Na mniej niż godzinę przed zamknięciem giełda w Szanghaju traciła ok. 2 proc.  


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Nikkei spadł aż o 9,60 proc.