Czytasz dzięki

Interwencyjny skup więdnących chryzantem

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Obiecana przez premiera pomoc trafi do firm, którym „zagraża utrata płynności finansowej”. Za kwiat doniczkowe dostaną 20 zł, a za cięty 3 zł.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wynika z niego, że agencja ma wypłacić „posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku (...) lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku". Pomoc będzie udzielana mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom, ale nie wszystkim, a tylko tym którym „zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19”.

KWIATY ZA GRUBE MILIONY:
KWIATY ZA GRUBE MILIONY:
Chryzantemami handluje się u nas głównie na początkulistopada, ale mimo to stanowią one aż 3 proc. polskiego rynku kwiatówhodowanych. Rynek samych tylko sadzonek tych kwiatów wart jest 80 mln zł —oszacował w 2016 r. dr inż. Adam Marosz z Instytutu Sadownictwa wSkierniewicach. Według innych szacunków tegoroczny skup chryzantem możekosztować budżet państwa nawet 180 mln zł.
FORUM

Warunkiem uzyskania pomocy jest wypełnienie wniosku i złożenie go do kierownika biura powiatowego ARiMR do najbliższego piątku, 6 listopada. Sama pomoc będzie wypłacana do końca tego roku.

Kwiaty mają odbierać od przedsiębiorców organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Decyzję o zamknięciu cmentarzy na okres od 31 października do 2 listopada premier ogłosił niespodziewanie w piątek 30 października późnym popołudniem. Następnego dnia poinformował na Twitterze, że państwo odkupi od przedsiębiorców kwiaty, które mieli w tych dniach sprzedawać.

— Epidemia nie pozostawiła nam innej możliwości, ale mimo to chcę przeprosić wszystkich, których decyzja o zamknięcia cmentarzy uderzyła najmocniej. Jednocześnie chcę jeszcze raz zapewnić, że poniesione przez przedsiębiorców straty będą wyrównywane rzez rząd — mówił w poniedziałek szef rządu na Facebooku.

W poniedziałek ani ARiMR, ani Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który również był wymieniony, jako instytucja odpowiedzialna za skup nic o szczegółach tej akcji jeszcze nie wiedziały. Na stronie KOWR znalazł się kilkuzdaniowy komunikat, z którego wynikało, że na pomoc mogą liczyć MŚP, które mają minimum 50 chryzantem doniczkowych i poniosły straty w związku z tą decyzją oraz, że wnioski w tej sprawie mają składać 12 listopada. Kwiaty będą mogły odbierać samorządy, organizacje pozarządowe lub inne instytucje publiczne.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane