Interwencyjny skup więdnących chryzantem

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Obiecana przez premiera pomoc trafi do firm, którym „zagraża utrata płynności finansowej”. Za kwiat doniczkowe dostaną 20 zł, a za cięty 3 zł.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Dzienniku Ustaw ukazało się nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wynika z niego, że agencja ma wypłacić „posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku (...) lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku". Pomoc będzie udzielana mikroprzedsiębiorstwom oraz małym i średnim firmom, ale nie wszystkim, a tylko tym którym „zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19”.

KWIATY ZA GRUBE MILIONY:
KWIATY ZA GRUBE MILIONY:
Chryzantemami handluje się u nas głównie na początkulistopada, ale mimo to stanowią one aż 3 proc. polskiego rynku kwiatówhodowanych. Rynek samych tylko sadzonek tych kwiatów wart jest 80 mln zł —oszacował w 2016 r. dr inż. Adam Marosz z Instytutu Sadownictwa wSkierniewicach. Według innych szacunków tegoroczny skup chryzantem możekosztować budżet państwa nawet 180 mln zł.
FORUM

Warunkiem uzyskania pomocy jest wypełnienie wniosku i złożenie go do kierownika biura powiatowego ARiMR do najbliższego piątku, 6 listopada. Sama pomoc będzie wypłacana do końca tego roku.

Kwiaty mają odbierać od przedsiębiorców organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne.

Decyzję o zamknięciu cmentarzy na okres od 31 października do 2 listopada premier ogłosił niespodziewanie w piątek 30 października późnym popołudniem. Następnego dnia poinformował na Twitterze, że państwo odkupi od przedsiębiorców kwiaty, które mieli w tych dniach sprzedawać.

— Epidemia nie pozostawiła nam innej możliwości, ale mimo to chcę przeprosić wszystkich, których decyzja o zamknięcia cmentarzy uderzyła najmocniej. Jednocześnie chcę jeszcze raz zapewnić, że poniesione przez przedsiębiorców straty będą wyrównywane rzez rząd — mówił w poniedziałek szef rządu na Facebooku.

W poniedziałek ani ARiMR, ani Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który również był wymieniony, jako instytucja odpowiedzialna za skup nic o szczegółach tej akcji jeszcze nie wiedziały. Na stronie KOWR znalazł się kilkuzdaniowy komunikat, z którego wynikało, że na pomoc mogą liczyć MŚP, które mają minimum 50 chryzantem doniczkowych i poniosły straty w związku z tą decyzją oraz, że wnioski w tej sprawie mają składać 12 listopada. Kwiaty będą mogły odbierać samorządy, organizacje pozarządowe lub inne instytucje publiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane