Niska inflacja będzie się utrzymywać-Wójtowicz z RPP

Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A.
16-12-2002, 16:43

WARSZAWA (Reuters) - Grzegorz Wójtowicz, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przewiduje, że inflacja w grudniu wyniesie około jeden procent, a w kolejnych miesiącach utrzymywać będzie się na niskich poziomach.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że ceny towarów i usług w listopadzie 2002 roku spadły o 0,1 procent. Inflacja liczona rok do roku wyniosła w minionym miesiącu 0,9 procent wobec 1,1 procent w październiku.

Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że w listopadzie inflacja liczona rok do roku wyniosła 0,9 procent.

"Myślę, że grudzień nie przyniesie jakichś szczególnych zmian wskaźnika 12-miesięcznego, w tym roku w styczniu mieliśmy wzrost o 0,8 procent, a w styczniu 2003 ten wzrost może być niższy i dlatego może inflacja nadal może spadać" - powiedział Reuterowi Wójtowicz.

"W lutym i w marcu (2002) mieliśmy niskie wzrosty, więc może być teraz nastąpi pewne ożywienie. Wciąż będziemy mieli inflację na niskim poziomie, prawdopodobnie lekko zwyżkującą od lutego-marca, (choć) w kwietniu znowu może być pewien spadek. Będziemy więc mieli okres niskiej inflacji, ale czy ją ustabilizujemy, zobaczymy" - powiedział.

Dodał, że na razie nie widać presji inflacyjnej.

((Autor: Barbara Woźniak, redagował: Marcin Gocłowski; Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel. 022 6539700, barbara.wozniak@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niska inflacja będzie się utrzymywać-Wójtowicz z RPP