Niska jakość wyników PBG

EG
opublikowano: 23-03-2011, 00:00

Spółka zrealizowała prognozy zysku netto, analitycy są jednak rozczarowani jakością wyników.

Spółka zrealizowała prognozy zysku netto, analitycy są jednak rozczarowani jakością wyników.

Wczoraj uzupełniony został zarząd Energomontażu Południe, którego 25 proc. akcji należy do PBG. Gdyby trafiła do niego osoba kojarzona z PBG, byłby to sygnał dotyczący przyszłości spółki w grupie.

— Nie było kandydatów do zarządu z ramienia PBG, mamy przedstawicieli w radzie nadzorczej. O dalszym zaangażowaniu w Energomontaż poinformujemy wkrótce — ucina Kinga Banaszak-Filipiak, odpowiedzialna w PBG za relacje inwestorskie.

Za, a nawet przeciw

W IV kwartale 2010 r. grupa osiągnęła 809,2 mln zł przychodów (spadek o 13 proc. rdr.), 101,3 mln zł zysku operacyjnego (o 14 proc. mniej) i 85,3 mln zł zysku netto (16 proc. spadku).

— Zysk netto w 2010 r. był zbliżony zarówno do naszych oczekiwań jak i prognoz zarządu. Negatywnym zaskoczeniem była jakość wyników. W IV kwartale przychody były o 19 proc. poniżej naszych oczekiwań, o 3 pkt proc. niższa była marża brutto na sprzedaży. Duży wpływ na EBIT miały pozytywne zdarzenia jednorazowe o wartości 42 mln zł. W średniej i dłuższej perspektywie pozytywnie oceniamy przyszłość spółki. W krótkim terminie niepewność wprowadzają m.in. opóźnienia w zakończeniu transakcji z OHL oraz oczekiwanie na decyzję spółki dotyczącą posiadanych akcji Energomontażu Południe — mówi Maria Szymańska, analityk z Banco Espirito Santo.

— Jakość wyniku jest słaba. Zwracamy uwagę na niską marżę brutto na sprzedaży (11,2 proc.) oraz wysoki wpływ dodatnich zdarzeń jednorazowych. Bez zdarzeń jednorazowych wynik netto za IV kwartał 2010 r. wyniósłby jedynie 51,8 mln zł — uważa Maciej Stokłosa z DI BRE Banku.

Obietnica poprawy

Przejęcie przez hiszpańskie OHL pakietów większościowych w spółkach zależnych PBG — Hydrobudowie Polska i Aprivie — powinno się zamknąć w pierwszym półroczu. Do PBG ma wpłynąć ponad 500 mln zł. Zostaną przeznaczone na inwestycje w segmencie energetycznym i zagraniczną ekspansję.

— W rok 2011 weszliśmy z portfelem o wartości ponad 5 mld zł, co zapewnia nam pracę na najbliższe lata — deklaruje Jerzy Wiśniewski, prezes PBG.

Sam Energomontaż Południe w zeszłym roku zanotował 338 mln zł przychodów i prawie 5 mln straty netto jednostki dominującej.

— W tym roku spodziewamy się kilkuprocentowego wzrostu przychodów. Będziemy się starali osiągnąć 5 proc. rentowności netto — zapowiada Radosław Kamiński, wiceprezes Energomontażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy